فصل سه | درس اول: آشنایی با Application‌ ها

آشنایی با Application‌‌ ها

Applicationها برنامه‌هایی هستند که در کامپیوتر اجرا می‌شوند و کاربر بیش‌تر وقت خود را به استفاده از آن‌ها می‌گذراند. به طور کلی یک Application یک نرم‌افزاری است که برای انجام یک Task طراحی شده است. این Task می‌تواند خواندن یک مقاله، ساختن موسیقی، چاپ کردن یک عکس دیجیتال، اجرای یک بازی ویدئویی، مرور کردن وب و یا چک کردن ایمیل باشد.

تعداد بی‌شمار نرم‌افزار وجود دارد که برای دستیابی به اهداف بی‌شماری طراحی شده‌اند. بعضی برنامه‌ها همراه با سیستم‌عامل بر روی کامپیوتر نصب می‌شوند.

به عنوان مثال می‌توان از مرورگر Internet Explorer و واژه‌پرداز Wordpad نام برد.

نرم‌افزارهای دیگر را می‌توانید بر روی دیسک‌های نوری از فروشگاه‌ها خریداری کنید و یا به روش مدرن آن‌ها را از وب‌سایت شرکت سازنده، خریداری و یا دانلود نمایید.

پس از خرید کردن نرم‌افزار از فروشگاه و یا دانلود کردن آن از اینترنت، باید برای نصب، طبق دستورالعمل‌های آن عمل کنید. در درس‌های آینده با یک مثال با این کار آشنا خواهید شد.

پس از نصب می‌توانید با کلیک روی دکمه‌ی Start و باز کردن منوی بازشوی All programs، آن برنامه را بیابید.

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید روی این کامپیوتر تعدادی نرم‌افزار نصب شده است. که می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.

تعدادی از آن‌ها مانند Adobe master collection CS5، به صورت پوشه دیده می‌شوند که با کلیک روی پوشه می‌توانید برنامه‌ها را مشاهده نمایید.

تعداد دیگری نیز در خود منوی AllPrograms در دسترس قرار دارند. برای اجرای یک برنامه کافی‌ است روی آن کلیک نمایید. به عنوان مثال روی مرورگر Internet Explorer کلیک نمایید.

به این ترتیب این برنامه اجرا می‌شود. از آن‌جایی که پنجره‌ی این برنامه را مشاهده می‌نماییم و آیکون آن نیز در قسمت پایین مشاهده می‌شود. می‌دانیم که این برنامه در حال اجرا می‌باشد.

به این نوار پایین صفحه، TaskBar و یا نوار وظیفه می‌گویند. در ویندوز تمام برنامه‌های در حال اجرا در Taskbar دیده می‌شوند.

مجدداً منوی Start را باز کنید، پس از باز شدن منوی بازشوی All Programs روی پوشه‌ی Accessories کلیک کنید، سپس روی Calculator یا ماشین‌حساب کلیک کنید.

مجدداً Accessories را باز کرده و این باز Notepad را باز کنید. مشاهده می‌نمایید که آیکون هرکدام از این برنامه‌ها در Taskbar ظاهر می‌شود.

هنگامی که به طور همزمان چند برنامه در حال اجرا باشد، از برنامه‌ای می‌توانید استفاده کنید که جلوتر از دیگران قرار گرفته و یا به اصطلاح فعال باشد. با کلیک بر روی آیکون یک برنامه در Taskbar، آن برنامه فعال می‌شود.

اما اگر روی آیکون برنامه‌ای که از قبل فعال باشد کلیک کنید، آن برنامه Minimize می‌شود. برنامه‌ای که Minimize می‌شود همچنان در حال اجرا بوده و تنها مخفی شده است، هنگامی که صفحه‌ی نمایش بیش از حد شلوغ باشد، Minimize کردن برنامه‌ها می‌تواند مفید باشد. به عنوان مثال چنانچه بخواهید با Internet Explorer کار کنید، می‌توانید با کلیک روی آیکون‌های Notepad و Caclulator آن‌ها را Minimize کنید. با کلیک مجدد روی آن‌ها، برنامه‌ها ظاهر خواهند شد.

ویندوز 7 در مدیریت برنامه‌هایی که هم‌زمان در حال اجرا هستند بسیار خوب عمل می‌کنند. جنانچه کار با نرم‌افزار خاصی به پایان رسیده است، می‌توانید آن را ببندید تا دیگر کامپیوتر را به خود مشغول نکند.

تقریباً می‌توانید در تمام برنامه‌ها با کلیک روی علامت ضرب‌در که در گوشه‌ی بالا سمت چپ قرار دارد از آن خارج شوید. چنانچه برنامه چند پنجره دارد باید تمام آنها را ببندید تا برنامه به طور کامل بسته شود.

هنگامی که دیگر آیکون برنامه در Taskbar دیده نمی‌شود، به این معنی است که از برنامه خارج شده‌اید.

چنانچه بعضی از برنامه‌ها کاربرد بیشتری از برنامه‌ها دارند می‌توانید آن برنامه‌ها را به منوی Start یا Taskbar بچسبانید و یا به اصطلاح Pin کنید.

فرض کنید هر روز با استفاده از Internet Explorer صفحات وب را مرور می‌نمایید، برای این که مجبور نباشید هر بار مسیر Start سپس All programs را طی و روی این برنامه کلیک کنید، کافی است پس از یافتن آن در منوی Allprograms روی آن کلیک راست نمایید در این حالت دو گزینه‌ی Pin to taskbar و pin to start menu دیده می‌شود. با کلیک روی گزینه‌ی Pin to start menu آیکون Internet explorer به بالای منوی Start افزوده خواهد شد.

با کلیک روی این آیکون برنامه‌ی مذکور باز خواهد شد. بنابراین اجرای برنامه به دو کلیک محدود شده است. یک کلیک روی دکمه‌ی Start و یک کلیک روی ‌آیکون برنامه.

مجدداً در منوی Start در منوی Allprograms روی Internet explorer کلیک راست نموده و این بار گزینه‌ی Pin to taskbar را برگزینید. با این کار آیکون برنامه در Taskbarهمواره در دسترس و قابل رویت خواهد بود.

در این حالت برای باز کردن آن کافی است یک بار روی آیکون آن کلیک کنید. توصیه می‌شود که این کار را برای برنامه‌هایی انجام دهید که کاربردی‌تر می‌باشد.

برای برداشتن آیکون برنامه از Taskbar، کافی است روی آیکون آن کلیک راست کرده و گزینه‌ی Unpin this program from taskbar را انتخاب کنید. با بستن این برنامه، تغییر را مشاهده می‌نمایید.

همین عمل را نیز روی Internet Explorer که در منوی Start ، pinشده است ، انجام دهید.

به این ترتیب آموختید که برنامه‌ها چه هستند و در کجا قرار دارند. هم‌چنین نکته‌هایی نیز در باره‌ی محل جایگیری آن‌ها آموزش داده شد.

3 نظر

  1. با تشکر از سایت خوب و آموزنده، واقعاً کار خوب و خداپسندانه‌ای انجام میدهید. عاقبت بخیر باشید.

نظر شما؟