فصل سه | درس چهارم: بازکردن و ذخیره‌سازی فایل‌ها

بازکردن و ذخیره‌سازی فایل‌ها

تقریباً هرگاه که با یک نرم‌افزار کار کرده و فایلی را ایجاد و یا ویرایش نمایید، نتیجه‌ی کار را باید به صورت یک فایل ذخیره کنید. به عنوان مثال هنگامی که در یک برنامه‌ی واژه‌پرداز، گزارشی را تایپ می‌کنید، گزارش به صورت فایلی مجزا ذخیره می‌شود. پس از ذخیره کردن هرگاه تمایل داشته باشید می‌توانید برنامه را باز نموده و کار گزارش را ادامه دهید. همچنین اگر در حال ویرایش یک فیلم می‌باشید، می‌توانید این پروژه را نیز به صورت یک فایل ذخیره کنید. بنابراین درک مفاهیم باز کردن و ذخیره کردن فایل‌ها بسیار اهمیت دارد.

برای مثال نرم‌افزار Notepad را که به همراه سیستم‌عامل نصب می‌شود، بررسی خواهیم کرد. منوی Start را باز کرده و سپس روی منوی All Programs کلیک کنید، پس از باز کردن پوشه‌ی Accessories روی Notepad کلیک نمایید.

با این کار یک سند خالی، آماده‌ی تایپ می‌شود. در بعضی برنامه‌ها برای ایجاد یک سند و یا یک فایل پروژه باید در منوی File،‌‌ گزینه‌ی New را انتخاب کنید،

اما در این مورد از قبل یک فایل باز شده است. عبارتی را در این فایل تایپ کنید. هرگاه به طور مداوم و فعال روی یک پروژه کار می‌کنید، بهتر است به صورت دوره‌ای، فایل پروژه را ذخیره کنید. در این صورت با قطع شدن برق، زحماتتان به هدر نخواهد رفت.

برای ذخیره این فایل از منوی File روی گزینه‌ی Save کلیک کنید.

از آنجایی که این فایل به تازگی ایجاد شده است، این کادر باز شده و از کاربر می‌خواهد که نام و محل ذخیره‌ی فایل را تعیین نماید.

در فیلد File Name با کلیک در یک نقطه‌ی خالی، عبارت txt. را از هایلایت خارج نموده و با کلیک و درگ، علامت ستاره را هایلایت کنید، سپس نام مورد نظر را تایپ کنید. به عنوان محل ذخیره‌ی فایل نیز در ستون سمت چپ بر روی Desktop کلیک نمایید.

همان‌طور که توجه نمودید، عبارت txt. را در پایان فایل حذف نکردیم. Txt؛ نوعی File Extension یا پسوند فایل است و هدف از قرار دادن پسوند فایل در نام فایل آن است که به راحتی بتوان نوع فایل را تشخیص داد. در این صورت چنانچه شخص دیگری بخواهد این فایل را باز کند، کامپیوتر او راحت‌تر می‌تواند برنامه‌ی مناسب برای باز کردن آن را بیابد.

پس از این که با انواع پسوند فایل‌ها آشنا شدید، حتی اگر کامپیوتر نتواند برنامه‌ی مناسب را برای باز کردن یک فایل تشخیص دهد، خود شما می‌توانید این کار را انجام دهید. به عنوان مثال، txt، پسوند فایل‌های متنی ساده است، فایل‌های مربوط به برنامه‌ی Microsoft Word، پسوند Doc دارند. و فایل‌های فتوشاپ با پسوند Psd مشخص می‌شود.

هر نوع برنامه پسوند فایل ‌مخصوصی دارد. در اکثر موارد حتی اگر پسوند مخفی باشد و یا وجود نداشته باشد، PC می‌تواند فایل را به وسیله‌ی برنامه‌ی مناسب باز کند. اما چنانچه فایل را با کسانی به اشتراک بگذارید که از کامپیوتر Mac استفاده می‌کنند، کامپیوتر آن‌ها احتمالاً نمی‌تواند برنامه‌ی مناسب را برای باز کردن این فایل تشخیص دهد. بنابراین بهتر است همواره پسوند فایل را به عنوان جزئی از نام فایل در نظر بگیرید. روی دکمه‌ی Save کلیک نمایید.

می‌توانید سند ذخیره شده را در دسکتاپ مشاهده نمایید. چنانچه روی آیکون این فایل کلیک کنید، پسوند فایل را در آنجا نخواهید دید. می‌توانید با کلیک و درگ Notepad را جا‌به‌جا کنید، این پسوند جزئی از نام فایل است اما در این مورد، تنظیمات ویندوز باعث شده است که پسوند، مخفی شود.

پنجره‌ی Notepad را ببندید. برای باز کردن مجدد این فایل، سریع‌ترین راه، دوبار کلیک کردن روی آیکون آن می‌باشد.

فرض کنید که Notepad باز باشد و کاربر بخواهد سندی را که قبلاً روی آن کار کرده است را باز نماید. در این صورت در منوی File گزینه‌ی Open را انتخاب کنید،

در این پنجره می‌توانید فایل مورد نظر را در کامپیوتر بیابید. فرضا این فایل در پوشه‌ی Document و از آن جا در پوشه‌ی Work Files قرار گرفته باشد، به این ترتیب با کلیک بر روی فایل مورد نظر و کلیک بر روی Open، آن را باز کنید.

بسیاری از برنامه‌ها در منوی File، گزینه‌ای به نام Open Recent دارند. این گزینه فهرستی از فایل‌هایی را که اخیراً روی آن‌‌ها کار کرده‌اید را به نمایش می‌گذارد. بنابراین از طریق این گزینه می‌توانید به سرعت به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

از آنجایی که برنامه‌ی Notepad، یک ویرایش‌گر متن ساده است، چنین گزینه‌ای ندارد. این برنامه را ببندید.

در ویندوز یک برنامه‌ی واژه‌پرداز قدرتمند‌تر به نام Wordpad وجود دارد، برای باز کردن ‌آن، از منوی Start، منوی All Programs را باز کنید، سپس در پوشه‌ی Accessories روی Wordpad کلیک کنید.

در این برنامه منوی سنتی File وجود ندارد. اما می‌توانید با کلیک بر روی این سربرگ آبی رنگ، به گزینه‌هایی که معمولاً در منوی File وجود دارند، دسترسی پیدا کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، گزینه‌هایی همچون New، Open، Save و سایر موارد در این‌جا وجود دارند.

در ستون سمت راست این قسمت، بخشی به نام Recent Document وجود دارد. می‌توانید فهرستی از فایل‌هایی را که اخیراً روی آن‌ها کار شده است را مشاهده نمایید. در این مورد دو فایل در این فهرست وجود دارد. با کلیک روی هریک، فایل مربوطه باز خواهد شد. در اغلب برنامه‌ها، گزینه‌ای برای باز کردن فایل‌هایی که اخیراً استفاده شده‌اند، وجود دارد. Wordpad را ببندید.

در این درس نکات اصلی مربوط به باز کردن و ذخیره نمودن فایل‌ها بررسی شدند.

برنامه‌هایی وجود دارند که فایل‌ها و داده‌ها را به طور خودکار ذخیره می‌نمایند و حتی گزینه‌ای به نام Save، برای انجام این عمل به طور دستی در آن‌ها وجود ندارد. البته این گونه برنامه‌ها بسیار اندک‌اند. بنابراین بهتر است در حین کار، فایل‌ها را به طور مداوم ذخیره نمایید.

نظر شما؟