فصل دو | درس هفتم: جستجو در ویندوز

جستجو در ویندوز

در این درس با یک ویژگی کارآمد در ویندوز 7 آَشنا می‌شوید. این ویژگی Search یا جستجو نام دارد، با این ویژگی می‌توانید فایل‌های مختلف را در قسمت‌های مختلف ویندوز بیابید.

برای استفاده از این ابزار در منوی Start بر روی Computer کلیک کنید، به این ترتیب پنجره Windows Explorer باز می‌شود. در سمت راست فیلدی قرار گرفته که درآن عبارت Search درج شده است.

با کلیک بر روی این فیلد می‌توانید عبارت مورد نظر برای جستجو را درج کنید. با وارد کردن اولین حرف عملیات جستحو آغاز می‌شود.

توجه داشته باشید که با استفاده از این بخش می‌توانید فیلتر‌هایی برای جستحو ایجاد کنید، با کلیک بر روی Date modified می‌توانید جستجو را بر اساس تاریخ ایجاد فایل انجام دهید.

به این ترتیب کادری باز شده و یک تقویم در آن به نمایش در می‌آید، در این تقویم می‌توانید روز مورد نظر خود را انتخاب نموده و یا از گزینه‌های زیرین استفاده نمایید.

می‌توانید گزینه‌های A long time ago یا گذشته‌های دور، Earlier this year طی یک سال گذشته، Earlier this month طی یک ماه گذشته، Last week هفته گذشته، Earlier this week طی این هفته، Yesterday دیروز را برگزینید، به عنوان مثال گزینه Yesterday را انتخاب کنید، با این کار جستجو مجدداٌ آغاز می‌شود،

با کلیک بر روی این ضرب‌در می‌توانید جستجو را متوقف کنید.

در صورتی که مجدداً عبارت مورد نظر را وارد نموده و بر روی Size کلیک کنید، می‌توانید با توجه به حجم فایل جستجو را انجام دهید، به عنوان مثال گزینه Tiny را انتخاب کنید، در آن صورت مشاهده خواهید کرد که عملیات جستجو مجدداً آغاز می‌شود،

توجه داشته باشید که همواره عمل جستجو در پوشه‌ای صورت می‌گیرد که در این قسمت مشخص شده باشد، به عنوان مثال در این قسمت جستجو در کامپیوتر صورت می‌گیرد.

در صورت لزوم می‌توانید با پیمایش درون درایوها و پوشه‌ها این جستجو را محدودتر نمایید.

حال به ذکر چند نکته در این مورد می‌پردازیم:

در صورتی که نام فایل را ندانید ولی از فرمت آن اطلاع داشته باشید، می‌توانید در فیلد جستجو عبارت *. و فرمت مورد نظر را وارد نمایید، به عنوان مثال عبارت txt.* را وارد کنید، به این ترتیب تمام فایل‌ها با فرمت txt نمایان می‌شوند.

حال اگر نام و فرمت را ندانید ولی از سایز فایل اطلاع داشته باشید، می‌توانید عبارت *.* را وارد نموده و بر روی سایز کلیک کنید، سپس سایز مورد نظر را برگزینید، به این ترتیب عملیات جستجو برای فایل مورد نظر آغاز می‌گردد، در این بخش به عملگر “*”، Wildcard  می‌گویند.

نظر شما؟