فصل دو | درس پنجم: حذف فایل‌ها

حذف فایل‌ها

در حین مدیریت روزانه فایل‌ها و پوشه‌های موجود در کامپیوتر، ممکن است با آیتم‌هایی مواجه شوید که دیگر به آن‌ها نیازی ندارید، چنانچه واقعاً به آن‌ فایل نیازی ندارید آن را به Recycle bin منتقل کنید.

Recycle bin که با آیکن یک سطل زباله نشان داده می‌شود در گوشه بالا و سمت چپ Desktop قابل مشاهده است.

اکنون یک فایل با نام to do در Desktop وجود دارد که دیگر به آن نیازی ندارید، برای از بین بردن این فایل بر روی آن کلیک نموده و آن را به درون Recyle bin درگ کنید.

در این حالت آیکن سطل زباله تغییر کرده و به صورت سطلی پر از کاغذهای مچاله در می‌آید. این تغییر آیکن نشانه صوری بسیار مناسبی برای حذف کردن یک فایل می‌باشد.

تازمانی که Recycle bin را خالی نکرده‌اید فایل‌های موجود در آن قابل بازیافت می‌باشد. برای دیدن فایل‌های درون Recycle bin بر روی آن دابل کلیک کنید.

مشاهده می‌کنید که فایل to do در اینجا همچنان سالم باقی مانده است. چنانچه تغییر عقیده داده و تصمیم به بازگرداندن این فایل گرفتید باید آن را با درگ کردن به Desktop برگردانید.

اما فرض کنید قصد دارید فایلی را به طور کامل از بین ببرید، در این صورت ابتدا باید آن را به Recycle bin منتقل کنید، در صورتی که پنجره Recycle bin باز باشد می‌توانید مستقیماً فایل را به درون این پنجره درگ کنید.

اکنون در این پنچره دکمه Empty the Recycle bin را کلیک کنید.

با انجام این کار پیغامی ظاهر شده و سوالی با این مضمون از کاربر می‌پرسد که آیا قصد دارید برای همیشه این فایل را حذف نمایید؟ همانگونه که از این سوال مشخص است پس از تایید فرصتی برای بازگرداندن این فایل وجود نخواهد داشت، در صورتی که قصد دارید واقعاً Recycle bin را تخلیه کنید روی دکمه Yes کلیک کنید.

همانطور که می‌بینید آیکن Recycle bin مجدداً به صورت یک سطل خالی در می‌آید. همچنین در پنجره Recycle bin هیچ فایلی دیده نمی‌شود. به این ترتیب فایل to do واقعاً از کامپیوتر حدف شده است.

همواره به طور بلقوه امکان بازگرداندن فایل‌های حذف شده وجود دارد. البته باید برای انجام این کار از نرم‌افزارهای خاصی استفاده کرد و ما در این درس به این مبحث نخواهیم پرداخت.

راه‌های دیگری برای فرستادن فایل‌ها به Recycle bin و تخلیه Recycle bin وجود دارد که در درس‌های آینده خواهید آموخت. اما اکنون نکات اصلی نحوه کاربرد نظام حذف فایل در کامپیوتر را آموخته‌اید و می‌دانید که چگونه فایل‌های غیر ضروری را حذف نمایید.

نظر شما؟