فصل اول | درس سوم: استفاده کاربردی از ابزارها

استفاده کاربردی از ابزارها

در اين بخش با نوار ابزار فتوشاپ آشنا خواهيد شد، ابزارهاي فتوشاپ در نوار موجود در سمت چپ و در نوار ابزار قرار دارند. به طور پيش‌فرض اين نوار داراي يك ستون مي‌باشد، با كليك بر روي اين آيكن، ابزارها در دو ستون نمايش داده مي‌شوند.

مجدداً بر روي اين آيكن كليك نماييد تا به حالت اوليه بازگردد.

به دليل فضاي كم در نوار ابزار، بعضي از ابزارها به صورت گروهي در اين نوار قرار دارند. ابزارهايي كه در كنار آن‌ها يك مثلث كوچك قرار دارد، به اين حالت مي‌باشند.

به اين ترتيب با كليك بر روي اين ابزار و فشرده نگه داشتن دكمه‌ي ماوس، چندين ابزار ديگر نيز نمايش داده مي‌شود. براي انتخاب ابزار مورد نظر كافي است كه نشان‌گر ماوس را روي آن قرار داده و دكمه‌ي ماوس را رها كنيد.

براي استفاده از هر ابزار ابتدا بايد آن را انتخاب نماييد، به غير از نوار ابزار از كليدهاي ميانبر نيز مي‌توانيد به اين منظور استفاده كنيد.

با بردن نشان‌گر موس بر روي هر يك از ابزارها نام هر ابزار به همراه كليد مبانبر آن نمايش داده مي‌شود، به عنوان مثال كليد ميانبر ابزار Move كه براي جابه‌جايي تصوير به كار مي‌رود كليد V مي‌باشد.

با انتخاب هر يك از ابزارها گزينه‌هاي مربوط به آن در نوار Option نمايش داده مي‌شود.

با انتخاب يك ابزار ديگر مثل ابزار تايپ مشاهده مي‌كنيد كه گزينه‌هاي موجود در نوار Option تغيير مي‌نمايد،

به اين ترتيب گزينه‌هاي مربوط به تايپ مانند نوع فونت، اندازه فونت و غيزه نمايش داده مي‌شود، تغييراتي كه در گزينه‌هاي موجود در اين پنل انجام مي‌شود به عنوان مقدار پيش‌فرض در نظر گرفته مي‌شود.

به عنوان مثال ابتدا ابزار Crop را انتخاب نماييد سپس در فيلد Width مقدار 6in و در فيلد Height مقدار 4in را انتخاب نماييد،

با كليك و درگ بر روي تصوير و انتخاب بخشي از تصوير و فشردن Enter تصوير برش داده مي‌شود،

در نوار Option مشاهده مي‌نماييد كه مقادير وارد شده هم‌چنان باقي مانده‌اند،

با كليك راست بر روي آيكن Crop در سمت چپ نوار Option دو گزينه براي بازگرداندن مقادير به حالت اوليه در دسترس مي‌باشد، گزينه Reset tool اين كار را براي ابزار جاري و گزينه Reset All Tools اين كار را براي تمام ابزارهاي فتوشاپ انجام مي‌دهد.

گزينه Reset All Tools را انتخاب نموده و در كادر باز شده گزينه Ok را انتخاب نماييد.

مشاهده مي‌نماييد كه مقادير وارد شده در فيلدهاي Width و Height حذف شده است.

در بخش‌هاي بعدي با كاربرد ابزارهاي فتوشاپ آشنا خواهيد شد.

 

3 نظر

  1. بسیار ممنون و متشکر از این لطفی که در اموزش کامپیوتر و رفع مشکلات ان به کلیه هموطنان میفرمایید ..موفق باشید

نظر شما؟