فصل اول | درس پنجم: آشنایی با محیط کاری Premiere

آشنایی با محیط کاری Premiere

در این بخش به معرفی محیط کاری Premiere پرداخته می‌شود. Premiere نیز همانند دیگر برنامه‌های ویرایش ویدئو شرکت Adobe از ماژول‌های ثابتی به نام پنل تشکیل شده است به عنوان مثال پنل Effect control،

پنل Project،

Resource central

و Media browser.

با انتخاب هر یک از پنل‌ها خط نارنجی رنگی اطراف پنل را در بر‌می‌گیرد. به این نکته توجه داشته باشید که کلیدهای میانبر با فعال‌ بودن هر یک از پنل‌ها تغییر می‌کند. در صورتی که یک پنل را انتخاب کنید و کلید تیلدا ( ~ ) را فشار دهید پنل به بزرگ‌ترین سایز خود خواهد رسید.

با فشردن مجدد کلید تیلدا پنل به حالت پیشین باز خواهد گشت. مشاهده می‌کنید که بین هر یک از این پنل‌ها خط جدا کننده‌ای وجود دارد که با قرار دادن نشانگر ماوس بر روی آن‌ها و کلیک و درگ می‌توانید سایز پنل‌ها را تغییر دهید.

همان‌گونه که در پنلProgram Monitor مشاهده می‌کنید، رزولوشن بر روی مقدار از پیش تعریف شده‌ای قرار گرفته است. بنابراین با تغییر سایز پنل ، سایز محتویات این پنل نیز تغییر می‌کند.

چنان‌چه بخواهید به پنل که در حال حاضر بر روی صفحه نمایش داده نمی‌شود دسترسی پیدا کنید می‌توانید آن را از منوی Window فعال کنید.

به عنوان مثال بر روی × رد بالای پنل Effects کلیک کنید اکنون جهت بازنمودن مجدد این پنل از منوی Window می‌توانید آن را برگزینید. این پنل دقیقاً در محل پیشین باز می‌شود بعلاوه می‌توان با کلیک و درگ سمت چپ عنوان پنل آن را به هر قسمتی منتقل کرد.

با کمک این علامت‌هایی که Drop soon نام دارد می‌توان محل دقیق قرارگیری پنل را تشخیص داد. این قسمت شامل پنل‌های Source monitor ،Effect controls و Audio mixer می‌باشد .

در صورتی که یکی از Drop soon ‌های کناری را انتخاب کنید یک Frame جدید ایجاد خواهد شد.

در صورتی که کلید Ctrl را فشرده نگه داشته و بر روی این قسمت در بالا و سمت چپ پنل کلیک کنید می‌توانید پنل را به حالت شناور درآورید.

بنابراین می‌توانید آن را به هر قسمتی که مایل هستید منتقل کنید. برای این که مجدداً آن را به صفحه متصل کنید کافی است با کلیک و درگ آن را به هر قسمتی که می‌خواهید حرکت دهید.

پس از مشاهده Drop soon مورد نظر دکمه ماوس را رها کنید. حال فرض کنید با تغییر و جابجایی پنل‌ها کمی‌ صفحه را تغییر داده باشید و آن را از حالت عادی خارج کرده باشید. به این قسمت در بالا و سمت راست صفحه دقت کنید این بخش Workspace یا فضای کاری نام دارد در این قسمت تعدادی Workspace از پیش تعریف شده که بر مبنای امور مورد نظر شما ایجاد شده‌اند قرار‌دارند. در صورتی که بخواهید Workspace جاری را به حالت قبل درآورید کافی است بر روی Reset کلیک کنید با کلیک بر روی Yes تغییرات انجام گرفته به حالت اولیه بازمی‌گردند.

 

 

دست اندرکاران: آتنا میرزایی، ملیحه عسگری، فرهاد رمضانی

نظر شما؟