فصل دوم | درس دوم: ایجاد یک سکانس جدید

ایجاد یک سکانس جدید

سکانس‌ها را می‌توان به عنوان پایه‌های یک فیلم در نظر گرفت. سکانس مکانی است که تمام Footage‌ها و المان‌های تشکیل دهنده ویدئو در آن قرار می‌گیرد. در بخش گذشته آموختید که چگونه در هنگام ایجاد یک پروژه جدید یک سکانس نیز ایجاد کنید. در این بخش می‌آموزید که چگونه در حین پروژه یک سکانس بسازید. در پنل Project مشاهده می‌کنید که یک ویدئو Import شده است.

در صورتی که آن را با کلیک و درگ بر روی پنل Timeline قرار دهید نشانگر ماوس به یک علامت دست تبدیل می‌شود.

این امر به این دلیل است که هیچ سکانسی در پروژه وجود ندارد حال به پنل Project توجه کنید در صورتی که کلیپی را انتخاب کرده باشید در این قسمت می‌توانید جزئیات مربوط به آن را مشاهده نمائید به عنوان مثال این ویدئو دارای رزولوشن 1280×720 با Pixel Aspect Ratio مربعی ،مدت زمان 19 ثانیه و یک Frame و Frame rate 29.97 می‌باشد.

 

برای ایجاد یک سکانس جدید در پایین پنل Project بر روی آیکن New item کلیک کنید سپس در منوی باز شده بر روی Sequence کلیک کنید.

به این ترتیب کادر New Sequence باز می‌شود در بخش سمت چپ تعدادی از تنظیمات پیش فرض قرار گرفته است تنها کاری که باید انجام دهید این است که پریستی را انتخاب نمایید که با کلیپ هم‌خوانی داشته‌ باشد نه با خروجی مورد‌ نظر برای کار نهایی. با کلیک بر روی هر یک از این پریست‌ها می‌توان اطلاعات مربوط به آن‌ها را در کادر سمت راست و پایین مشاهده نمایید.

از طریق سربرگ General و منوی باز شوی Editing mode می‌توان حالت ویرایش را تغییر داد. در صورتی که گزینه Desktop را برگزینید می‌توانید همه تنظیمات را دستی انجام دهید.

در قسمت Video ، مقدار Frame size را 1280×720 قرار دهید.

از آن‌جا که Pixel Aspect Ratio مربعی بود از این منو گزینه مربوط به آن را برگزینید.

از منوی Fields ، گزینه (No Fields (progressive scan را انتخاب کنید توجه داشته باشید که Time base‌ نیز باید دقیقاً هم‌خوان با کلیپ باشد.

در قسمت Tracks نیز می‌توان تعداد کلیپ‌های صوتی و تصویری را مشخص کرد.

حال در فیلد Name Sequence نام مورد نظر را وارد نموده و بر روی OK کلیک کنید.

به این ترتیب سکانس مورد نظر ایجاد می‌شود.

در صورتی که این پنل را ببندید.

می‌توانید با دو بار کلیک بر روی آیکن Sequence در پنل Project مجدداً آن‌را باز نمائید. اکنون کلیپ را با کلیک و درگ در Sequence قرار دهید.

امکان میکس کلیپ‌هایی با تنظیمات مختلف و ابعاد متفاوت نیز وجود دارد اما بهتر است تنظیمات سکانس با تنظیمات کلیپ‌اصلی هم‌خوانی داشته باشد. نکته دیگر این‌که می‌توانید به تعداد دلخواه در یک پروژه سکانس داشته باشید همچنین می‌توانید سکانس‌ها را به صورت تو‌در‌تو استفاده کنید و یا به عبارت دیگر یک سکانس را در داخل یک سکانس دیگر قرار دهید.

 

دست اندرکاران: آتنا میرزایی، ملیحه عسگری، فرهاد رمضانی

نظر شما؟