فصل دو | درس ششم: راست کلیک

راست کلیک

در فرایند حرفه‌ای شدن در استفاده از کامپیوتر یادگیری استفاده از کلیک راست بخش مهمی را به خود اختصاص داده است، واژه کلیک راست به کلیک سمت راست موجود در موس اشاره دارد. در صورتی که راست دست باشید اکثر مواقع کلیک چپ موس را به وسیله انگشت اشاره دست راست می‌فشارید، کلیک سمت چپ کلید اصلی موس محسوب می‌شود. این کلیک برای انتخاب آیتم‌ها، دوبار کلیک بر روی آن‌ها و شلیک اسلحه در بازی‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در سیستم‌ عامل ویندوز و اکثر برنامه‌های آن هنگامی که بر روی آیتم‌ها کلیک راست کنید راه‌های میانبر و آیتم‌های خاصی ظاهر می‌شود. به عنوان مثال در درس قبل مشاهده کردید که عملیات تخلیه Recycle bin با بازکردن آن و فشردن دکمه Empty the Recycle bin انجام خواهد شد.

برای انجام سریع‌تر این کار بر روی آیکن Recycle bin کلیک راست کرده و گزینه Empty Recycle bin را انتخاب نمایید.

 


در اینجا پیغامی ظاهر می‌شود که باید آن را تایید نمود.
می‌توانید بر روی فایل‌ها کلیک راست کرده و با انتخاب گزینه Delete آن‌ها را به Recycle bin منتقل نمایید. به عنوان مثال روی این فایل که در Desktop قرار دارد کلیک راست نموده و گزینه Delete  را برگزینید.


در این حالت پیغامی ظاهر می‌شود و از کاربر می‌خواهد عمل انتقال فایل به Recycle bin را تایید نماید.

با دوبار کلیک بر روی Recycle bin می‌توانید فایل مذکور را مشاهده کنید. حال مجدداً بر روی Recycle bin کلیک راست نموده و گزنیه Empty Recycle bin را انتخاب کنید.

کلیک راست روی Desktop میانبرهایی را فراهم می‌آورد. به عنوان مثال یکی از میانبرها که در منوی بازشوی Recycle bin قرار دارد پوشه‌ی جدید ایجاد می‌کند.

 


گزینه‌ دیگری نیز به نام Personalize در اینجا قابل دسترسی می‌باشد که ظاهر  Desktop را سفارشی می‌کند. روی Desktop کلیک چپ کنید تا منوی کلیک راست بسته شود.


باید استفاده از کلیک راست را بیاموزید تا بتوانید ابزارهایی را که احتمالاً طراحان نرم‌افزار مخفی نموده‌اند را بیابید.
اغلب می‌توانید میانبرهایی را برای دستورات و عملیات مختلف در منوی کلیک راست پیدا کنید.
در صورت نبود این میانبرها باید چندین منو کادر محاوره‌ای را برای دسترسی به آن‌ها پشت سر گذاشت.
در صورتی که چپ دست می‌باشید و قصد دارید کاربردی کلید چپ و راست موس را عوض کنید، به این روش عمل نمایید:
روی Desktop کلیک راست کرده و گزینه Personalize را برگزینید. حال در ستون سمت چپ روی Change mouse pointer کلیک کنید.

 


در کادری که باز می‌شود سربرگ buttons را انتخاب نمایید. در این سربرگ گزینه‌ای به نام Switch primary and secondary buttons وجود دارد.


فعال کردن این گزینه عملکرد دکمه چپ و راست موس را با هم تعویض می‌کند. به این ترتیب دکمه سمت راست دکمه اصلی موس خواهد شد و دکمه سمت چپ منوهای خاص را باز می‌کند. حال برای تایید این عملیات در این پنجره دکمه ok را کلیک کنید. در صورتی که می‌خواهید حالت دکمه‌های موس به وضعیت اولیه بافی بماند، تیک گزینه مذکور را برداشته و بر روی دکمه Ok کلیک کنید.
کلیک راست مبحث مهمی است بر این اساس وقتی را اختصاص داده و در برنامه‌های مختلف روی آیکن‌های موجود کلیک راست کنید تا آتیم‌های موجود را مشاهده نمایید.

3 نظر

نظر شما؟