فصل یک | درس ششم: نکاتی درمورد استفاده از Laptopها

نکاتی درمورد استفاده از Laptopها

چنانچه قصد داريد از يك لپ‌تاپ استفاده كنيد، نكاتي درباره استفاده از آن وجود دارد كه بايد از آن‌ها آگاه باشيد.

لپ‌تاپ يك دستگاه All in one است، يعني تمام قطعات آن يكجا به يكديگر متصل هستندو تمام دستگاه‌هاي جانبي ضروري به صورت Built in تعبيه شده است، بنابراين مي‌توانيد به راحتي آن را با خود به هر جا ببريد و كارهايتان را انجام دهيد، از آنجايي كه لپ‌تاپ دستگاهي قابل حمل مي‌باشد به وسيله يك باطري اينترنال كار مي‌كند، باطري‌هاي اكثر لپ‌تاپ‌ها قادرند با يك بار شارژ شدن دو يا شش ساعت انرژي لازم را براي يك لپ‌تاپ تامين نمايد. البته اين مدت زمان به ميزان بسيار زيادي به نوع استفاده از لپ‌تاپ و سنگيني وظايف آن بستگي دارد، بنابراين در صورت امكان كابل تامين برق لپ‌تاپ را همراه داشته باشيد.

در مرحله استفاده از لپ‌تاپ احتمالاً مهمترين نکته چگونگي استفاده از موس است، هر كامپيوتر به يك موس نياز دارد تا بتواند به درستي عمل كند، در صورت تمايل مي‌توانيد همواره موس را به لپ‌تاپ متصل كرده و از آن استفاده نماييد، اما هنگام خريد لپ‌تاپ عموماً موس در كنار آن وجود ندارد، به جاي موس لپ‌تاپ‌‌ها از نوعي ابزار Built in به جاي موس استفاده مي‌كنند، رايج‌ترين اين ابزارها Touchpad يا Trackpad نام دارد.

اين ابزار نوعي ابزار لمسي است كه مي‌توانيد با كشيدن انگشت بر روي آن از آن استفاده كنيد، با حركت انگشت اشاره‌گر موس نيز در صفحه حركت خواهد كرد، در قسمت پايين Trackpad دو دكمه وجود دارد كه همانند كليدهاي چپ عمل مي‌كند، بعضي از لپ‌تاپ‌ها از يك برآمدگي كوچك بر روي صفحه كليد استفاده مي‌نمايند، اين برآمدگي Trackpoint نام دارد.

براي حركت دادن اشاره‌گر موس به جهات مختلف بايد به نرمي Trackpoint را با انگشت به جهات مختلف فشار دهيد، Trackpoint نيز دو دكمه به عنوان كليك چپ و راست به همراه دارد، اين دو دكمه در زير دكمه Spacebar قرار دارد، به اين ترتيب كاربر مي‌تواند به دلخواه يكي از اين ابزارها را برگزيند،

البته در صورتي كه به استفاده از يك موس خارجي علاقه داريد مي‌توانيد موس دلخواه را از طريق پورت USB به لپ‌تاپ متصل كنيد.

همچنين مي‌توانيد از موس‌هاي بي‌سيم نيز استفاده نماييد، روش اتصال و تنظيم اين گونه موس‌ها در درس‌ها آينده بررسي خواهيم كرد.

بخش ديگري كه بايد به استفاده از آن عادت نماييد، صفحه كليد لپ‌تاپ مي‌باشد.

امروزه اكثر لپ‌تاپ‌ها صفحه كليد‌هايي دارند كه در آن‌ها كليدها به اندازه كليدهاي صفحه كليد Desktop مي‌باشد، البته در لپ‌تاپ‌ها كليدها به يكديگر نزديك‌تر بوده و همچنين در هنگام فشردن به اندازه كليدهاي معمولي به سمت پايين نمي‌روند، ممكن است مجموعه صفحه كليد لپ‌تاپ‌ نيز از صفحه كليد Desktop نيز كوچك‌تر باشد، بنابراين احتمال دارد تا زماني كه به صفحه كليد لپ‌تاپ‌ عادت نكرده‌ايد عمل تايپ كردن دشوار باشد، در صفجه كليد لپ‌تاپ‌ براي صرفه‌جويي در فضا تعدادي از كليد‌ها بايكديگر تركيب مي‌شود. به عنوان مثال ممكن است براي استفاده از كليدهاي F كه براي اهداف مختلفي به كار مي‌روند، نياز به فشردن يا نگه‌داشتن كليد fn با Function باشد، اين امكان وجود دارد كه كليدهاي F با كليدهايي براي كنترل صدا و يا ميزان روشنايي صفجه نمايش تركيب شده باشند، همچنين چينش كليدها ممكن است در لپ‌تاپ‌هاي مختلف متفاوت باشد.

بنابراين براي آشنايي كامل با صفحه كليد لپ‌تاپ خود، بهتر است زماني را صرف آزمايش كليدهاي آن كرده و نيز در دفترچه راهنما بخش مربوط به صفحه كليد را مطالعه كنيد،‌ همانند ماوس مي‌توانيد يك صفجه كليد خارجي به لپ‌تاپ متصل كنيد، البته اين عمل چندان عاقلانه نيست،‌ چرا كه معمولاً يك صفحه كليد بزرگ را درون كيف لپ تاپ جاي داد،‌ بسته به نوع لپ‌تاپ ممكن است دكمه‌هاي ديگري نيز وجود داشته باشد، كه بايد با آن‌ها آشنا شويد، البته در اين درس نمي‌توان تمام كليدهاي روي لپ‌تاپ را بررسي نمود، بنابراين همانطور كه عنوان شد، بهتر است تمام كليدهاي لپ‌تاپ را بررسي كرده و دفترچه آن را نيز مطالعه نماييد. پس از آشنايي كامل با لپ‌تاپ مي‌توانيد مانند يك كامپيوتر دسكتاپ و با همان كارآمدي از آن استفاده نماييد.

چنانچه زمان زيادي از لپ‌تاپ استفاده نماييد، توصيه مي‌شود يك ماوس External يه همراه داشته باشيد، مطمئناً كار با يك ماوس خارجي با كار با ديگر ابزارهاي اشاره‌گر آسان‌تر است.

همچنين مي‌توانيد يك كابل تأمين برق اضافي تهيه كنيد تا در هر موقعيتي آن را به همراه داشته باشيد، در اين صورت نيازي نيست كابل برقي را كه در محل كار مورد استفاده قرار مي‌دهيد، هر بار از پريز جدا نموده و با خود ببريد،‌يك كابل برق، يك مانيتور اكسترنال، يك صفحه كليد و يك ماوس در دفتر كارتان تهيه كنيد كه هرگاه آن‌جا هستيد از آن‌ها استفاده كنيد،‌و هرگاه قصد سفر داشتيد، اين قطعات را از لپ‌تاپ جدا نموده و آن را با خود ببريد.

به اين ترتيب هر جا كه باشيد، مي‌توانيد از ماوس و كابل برق موجود در كيف لپ‌تاپتان استفاده كنيد.

3 نظر

نظر شما؟