فصل هشتم | درس سوم: آشنایی با صفحه گسترده یا Spread Sheet

آشنایی با صفحه گسترده یا Spread Sheet

نرم‌افزار ديگري كه ممكن است به دفعات از آن استفاده كنيد نرم‌افزار صفحه گسترده يا Spread sheet مي باشد، نرم‌افزار Microsoft Excel را باز كنيد.
اين نرم‌افزار پرطرفدارترين نرم‌افزار Spread sheet مي‌باشد، چنانچه از نرم‌افزار ديگري استفاده مي‌كنيد در استفاده از مفاهيم اين درس مشكل چنداني نخواهيد داشت، Spread Sheet در يك نگاه نگاه ابتدايي و پايه معادل الكترونيكي دفاتر حساب كاغذي محسوب مي‌شود. همانند دفاتر حساب نرم‌افزار Spread sheet نيز از مجموعه‌اي از ستون‌ها و رديف‌ها تشكيل شده است،‌ از اين نرم‌افزار مي‌توان براي بالانس كردن دسته چك محاسبه وام‌ها، مديريت آدرس‌ها و اطلاعات تماس مشتريان و غيره استفاده نمود، يكي از مزاياي استفاده از نرم‌افزار Spread sheet اين است كه مي‌تواند به سرعت محاسبات پيچيده را انجام دهد، البته بايد از قبل براي اين كار برنامه‌ريزي شده باشند.
به عنوان مثال روي سربرگ File و سپس گزينه New كليك كنيد،‌حال در اين قسمت بر روي Sample Template كليك نماييد.

در اين بخش روي گزينه‌اي كه در تصوير با كادر قرمز مشخص شده است كليك كنيد، سپس روي دكمه ‍Create كليك كنيد.

اين Template يك كاربرگ از پيش ساخته است كه مي‌تواند ميزان هزينه نهايي يك وام را محاسبه كند، كافي است اعداد مورد نظر را در بخش نارنجي رنگ وارد كنيد، در بخش Loan Amount يعني ميزان وام عدد ۷۵۰۰۰را تايپ مي‌كنيم، پس از فشردن كليد Enter عدد دلار به طور خودكار افزوده مي‌شود.
گزينه دوم به معني سود ساليانه ۳.۹% مي‌باشد، مشاهده مي‌كنيد كه علامت درصد نيز به طور خودكار افزوده مي‌شود،
گزينه سوم به معني دوره بازگشت وام به سال كه عدد سه را در فيلد مربوط به آن وارد مي‌كنيم.
گزينه جهارم به معني تعداد دفعات پرداخت در يك سال، از آنجا كه پرداخت به صورت ماهيانه مي‌باشد عدد ۱۲ را در اين فيلد وارد مي‌كنيم
گزينه پنجم به معني تاريخ شروع وام كه ۱-۱۰-۲۰۱۰ را در آن وارد مي‌كنيم، سپس كليد Enter را فشار مي‌دهيم. بلافاصله تمام كاربرگ با توجه به اعداد وارد شده به روز مي‌شود، گزينه آخر اختياري مي‌باشد بنابراين آن را پر نخواهيم كرد.

با استفاده از اين لغزنده صفحه را به راست حركت مي‌دهيم، در بخش راست و در قسمت Loan Summary مي‌توانيد مشاهده نماييد كه سودكلي يعني Total interest نيز محاسبه شده است، در پايين صفحه نيز جزئيات بيش‌تري محاسبه شده است .

به عنوان مثال در ستون‌هاي Principal و Interest ميزان پرداخت اصلي و پرداخت سود به طور ماهيانه محاسبه شده‌اند، يعني اين‌كه چه ميزان از قسط هر ماه به سود اختصاص داشته است.

همچنين مي‌توانيد ميزان پول پرداختي را در پايان اقساط محاسبه كنيد، مي‌توانيد به آساني هركدام از اعداد اوليه را تغيير دهيد، به عنوان مثال ميزان سود را از ۳.۹ به ۱.۹ كاهش مي‌دهيم، بلافاصله تغييراتي در اعداد محاسبه شده ايجاد مي‌شود.

چنانچه بخواهيد اين محاسبات را بر روي كاغذ و با استفاده از ماشين حساب انجام دهيد، زمان بسيار بيش‌تري طول خواهد كشيد.
اين Spread sheet يك نمونه قالب‌بندي شده و داراي افكت‌هاي متني مي‌باشد، در بسياري از موارد ممكن است خودتان بخواهيد يك Spread sheet ايجاد كنيد.
اكنون با استفاده از كاربرگ برخي از اصطلاحات مربوط به Spread sheet را بررسي مي‌كنيم، همان‌طور كه گفته شد Spread sheet از ستون و رديف ساخته شده است، ستون‌ها عمومي مي‌باشند و با حروف انگليسي مشخص شده‌اند، مي‌توانيد اين حروف را در بالاي كاربرگ ملاحظه كنيد.

چنان‌چه تعداد ستون‌ها زياد باشد كه از تعداد حروف الفبا بيشتر شود( به عنوان مثال روي اين آيكن كليك كنيد تا تعداد ستون‌ها افزايش يابد)
مشاهده مي‌كنيد كه با ستون z ستون‌ها به نام AA،AB،AC و الي آخر تغيير نام مي‌دهند.

رديف‌ها نيز به شكل افقي قرار گرفته‌اندو با اعداد مشخص شده‌اند.

در مورد اين جدول اقساط وام براي نشان‌ دادن اطلاعات پرداخت‌هاي ماهيانه مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
درجدول خودتان مي توانيد براي نام ستون ها و رديف‌ها نام دلخواهي انتخاب كنيد. در هنگام انجام محاسبات عموماً از حروف ستون‌ها و عدد رديف‌ها در محل برخورد آن‌ها استفاده مي‌شود، در درس‌هاي آينده به اين مبحث خواهيم پرداخت، نقطه برخورد ستون و رديف سلول خوانده مي‌شود، سلول‌ها با توجه به نام ستون و شماره رديف نام‌گذاري مي‌شوند، به عنوان مثال سلول تاريخ شروع وام D9 خوانده مي‌شود.

بنابراين داده‌ها در واقع درون سلول‌ها ثبت مي‌شوند، داده‌اي كه به درون سلول وارد مي‌شودمي‌تواند عدد، حرف، كاركترهاي خاصي و يا تركيبي از اين موارد باشد، همچنين در صورتي كه براي يك سلول فرمولي در نظر گرفته باشيد سلول به طور خودكار پر خواهد شد.
تقريباً تمام سلول‌هاي اين كاربرگ نيز به همين شيوه كار مي‌كنند، يعني محتواي آن‌ها به طور خودكار بر اساس اعداد وارد شده در سلول‌هاي نارنجي به روز مي‌شود، در اين درس به طور خلاصه مطالب مربوط به Spread sheet و موارد مربوط به آن بررسي شد.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید