هرزنامه (spam)

هرزنامه یا spam به معنای حجم زیادی از ایمیل‌های بازاریابی (mass email marketing) که بهش ایمیل تجاری ناخواسته (UCE) و اسپم ایمیل (E-mail spam) هم گفته میشه. ایمیل‌های اسپم گاهی به هزاران و گاهی میلیونها نفر بدون گرفتن تایید قبلی ارسال میشن. هدف از ارسال ایمیل‌های اسپم، گاهی تبلیغات یک محصول خاص و یا سرویس‌دهی و خدمات هست و گاهی هم برای کلاهبرداری و دریافت پول از دیگران ارسال می‌شه. اولین هرزنامه توسط Gary Thuerk کارمند شرکت Digital در تاریخ ۱ مه ۱۹۷۸ بود، که تبلیغات نسخه جدید سیستم دسکتاپ (DECSYSTEM 2020، ۲۰۲۰T 2060، و ۲۰۶۰T) رو در ARPANET فرستاد.

هرزنامه (spam)

در بعضی موارد، پاسخ به این ایمیل نشون میده که آدرس ایمیل شما معتبر هست و ممکن هست آدرس ایمیلتون به لیست‌ اسپم ایمیل‌های دیگر ارسال بشه، البته این کار در خیلی از کشورها ممنوع هست. وقتی یک ایمیل هرزنامه دریافت کردید، بهتره اون رو حذف کنید. اگر فکر می‌کنید اون هرزنامه از شرکت قابل اعتماد براتون فرستاده شده و یا شما از شرکتی که ایمیلتون رو در سایتشون و یا فرم‌های شرکتشون ثبت کردید، هرزنامه می‌گیرید، با کلیک بر روی گزینه Unsubscribe، اشتراکتون در اون شرکت لغو میشه و دیگه ایمیل های اون شرکت رو دریافت نمی‌کنید.

در هنگام صحبت کردن در چت، انجمن یا گروه خبری، پیام‌های اسپم به عنوان پیام‌های سیل‌وار شناخته میشن. به این معنی که فرآیند ارسال این گونه ایمیل‌ها چندبار تکرار می‌شن. در یک گروه خبری، اگر پیام دو بار یا بیشتر ارسال بشه، این هم به‌عنوان هرزنامه یا سیل پیامها در نظر گرفته میشه.

هرزنامه یک اصطلاح عمومی هست که در هر نوع ارتباط آنلاین برای توصیف شخصی که محصول یا سرویس تبلیغاتی داره، استفاده میشه. حتی اسپم‌ها در شبکه‌های اجتماعی هم هستن. ممکن هست شما تعدادی اسپم دریافت کنید و ندونید که از کجا اومدن معمولا عضویت در گروه‌ها این کار رو راحت می‌کنه.

  • جالبه بدونید ۸۰٪ رایانامه‌های جهان اسپم هستند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید