فصل پنجم | درس سوم: اتصال به شبکه‌های Ethernet

اتصال به شبکه‌های Ethernet

در اين درس چگونگي اتصال كامپيوتر به شبكه از طريق بي‌سيم بررسي مي‌شود. فرض بر اين است كه شبكه در منزل، اداره يا مدرسه قبلاً نصب شده و تنظيمات لازم انجام شده است، چنانچه قصد داريد به شبكه خانه متصل شويد در اكثر موارد بايد كامپيوتر را از طريق يك كابل Ethernet به روتر متصل كنيد.

اگر مي‌خواهيد در اداره يا كلاس درس به شبكه متصل شويد به احتمال زياد بايد انتهاي كابل را به كامپيوتر و انتهاي ديگر آن را به پورت اترنت كه درون ديوار يا جاي ديگري تعبيه شده است متصل نماييد.

مطلب اصلي اين است كه يك كابل از منبع اتصال شبكه به پورت اترنت در كامپيوتر متصل مي‌شود،‌تقريباً امروزه تمام لپ‌تاپ‌ها و دسكتاپ‌ها داراي پورت اترنت مي‌باشند، پس از اتصال كامپيوتر به شبكه از طريق اترنت ممكن است بلافاصله به شبكه متصل شده و عمليات نصب انجام شود. در اين صورت بايد بتوانيد به كامپيوترهاي ديگري كه در شبكه قرار دارند متصل شويد، هم‌چنين اگر خط اينترنت به روتر متصل باشد بايد به اينترنت نيز دسترسي داشته باشيد.

براي حصول اطمينان از درستي كار به تعدادي از تنظيمات نگاهي مي‌اندازيم.
در منوي Start روي ControlPanel كليك كنيد، حال در قسمت Network and Internet روي View Network Statuse and Tasks كليك كنيد.

در اين قسمت روي گزينه Change Adapter and Settings در قسمت سمت چپ كليك كنيد.

با اين كار تمام ابزارهاي شبكه كه بر روي كامپيوتر نصب مي‌باشند نمايش داده مي‌شوند، چنانچه كارت بي‌سيم و يا امكان اتصال از طريق بلوتوث در كامپيوتر فراهم باشد آن‌ها نيز در آن‌جا قرار خواهند گرفت.

گزينه Local area Connection كه در تصوير مشاهده مي‌كنيد همان اتصال Ethernet است.
روي آن كليك راست نموده و Propertise را برگزينيد.

در كادري كه باز مي‌شود گزينه‌اي به نام Internet Protocol Version 4 وجود دارد. اين گزينه نحوه ارتباط كامپيوتر و روتر را تعيين مي‌نمايد.روي آن دوبار كليك كنيد.

در كاردي كه باز مي‌شود گزينه Optian an ip address automaticaly فعال است.

اين تنظیمات پيش‌فرض تقريباً براي همه موارد اتصال به شبكه مورد استفاده قرار مي‌گيرد. انتخاب اين گزينه به اين معنا است كه به روتر اجازه مي‌دهيد كه به طور خودكار يك ip يا Internet Protocol address براي كامپيوتر در نظر بگيرد.
هركامپيوتر يا دستگاهي كه به شبكه متصل مي‌شود آدرس منحصر به فردي دارد، درست مانند خانه‌هايي كه هر كدام آدرس مختص به خود را دارند.
به اين ترتيب روتر مي‌تواند كامپيوترها را از يكديگر تشخيص دهد و داده‌ها را به شكل صحيحي از كامپيوتر دريافت و به آن‌ها ارسال نمايد، بنابراين تقريباً در همه موارد بايد اين گزينه فعال باشد.
چنانچه نياز به انتخاب گزينه ديگري باشد بايد مدير شبكه اطلاع داده شود.
در اكثر موارد مدير شبكه با انتخاب گزينه Use the Following ip address تنظيمات مربوطه را در اين قسمت وارد خواهد كرد.
ما در اين‌جا گزينه اول را انتخاب مي‌كنيم، حال فرض كنيد كه كابل اترنت را به كامپيوتر متصل كرده ولي به شبكه متصل نشده‌ايد، در اين صورت اولين كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه اين كادر را باز كنيد، سپس اطمينان حاصل كنيد كه گزينه Optian an ip address automaticaly فعال است.
بنابراين در اكثر موارد اتصال به شبكه از طريق سيم كافي است كابل اترنت را به كامپيوتر متصل نماييد. به اين ترتيب بلافاصله به شبكه و در صورت اتصال مودم به روتر به اينترنت متصل خواهيد شد.

5 دیدگاه‌ها

 1. سلام ، خسته نباشید
  من در ویندوز ۷ ، با کانکشن Local Area Connection به اینترنت وصل میشدم
  اما بعد از تغییر ویندوز به ۸.۱ به جای لوکال با Ethernet وصل میشه و Local Area Connection Adapter V9 کار نمیکنه
  مشکل اینجاست که من همیشه یک شورت کات میزاشتم تو صفحه دسکتاپ ، تا به راحتی قطع و وصل بشم ، الان هم از Ethernet یه شورت کات ساختم ، منتها اصلا دقیق و پایدار کار نمیکنه ، میای Enable کنی تازه میزنه Disable و همین طور برعکس ، تو ویندوز ۷ هم همینطور میشد ولی به محض اینکه شورت کات قبلی رو پاک و یه جدید می ساختم درست میشد ، اما اینجا و تو ویندوز ۸ درست نمیشه
  آیا راهی هست که بتونم دوباره همون Local Area Connection رو ، رو ویندوز ۸.۱ فعال کنم ؟ ممنون میشم کمکم کنید

 2. با سلام
  من از ویندوز xp استفاده می کنم لطفا بفرمایید برای استفاده از اترنت چکار کنم در این زمینه مشکل دارم لطفا راهنمایی کنید. متشکرم

 3. با سلام
  من از ویندوز xp استفاده می کنم لطفا بفرمایید برای استفاده از اترنت چکار کنم در این زمینه مشکل دارم لطفا راهنمایی کنید.
  نصب اولیه بر روی لپ تاب انجام شده اما با کامپیوتر مشکل دارم. متشکرم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید