فصل پنجم | درس هفتم: محافظت در برابر ویروس‌ها

محافظت در برابر ویروس‌ها

همان‌طور كه گفته شد بايد با نصب يك آنتي ويروس امنيت سيستم خود را افزايش دهيد به اين منظور مي‌توانيد از هر نرم‌افزار آنتي‌ويروس استفاده كنيد، به عنوان مثال مي‌توانيد نرم‌افزار آنتي‌ويروس Microsoft را به صورت رايگان از وب‌سايت اين شركت دانلود و نصب كنيد.
در منوي Start بر روي Internet Explorer كليك كنيد، در منوي آدرس عبارت www.microsoft.com را وارد كرده و كليد Enter را فشار دهيد.
با كليك بر روي عبارتي كه با كادر قرمز مشخض شده است مي‌توايند نرم‌افزار را به طور رايگان دانلود كنيد.

پس از دانلود صفحه Internet Explorer را ببنديد، سپس در محل ذخيره فايل بر روي آن دابل كليك كنيد.
با اين كار صفجه ابتدايي نصب نرم‌افزار باز مي‌شود. بر روي Next كليك كنيد.


در صفجه بعد توافق‌نامه شركت سازنده قرار گرفته است، با كليك بر روي I accept به صفحه بعد منتقل خواهيد شد.

در صفجه بعد با كليك روي گزينه دوم مي‌توانيد در گروهي از كاربراني كه از اين نرم‌افزار استفاده مي‌كنند عضو شويد، گزينه دوم را انتخاب نموده و بر روي Next كليك كنيد.

در صفجه بعد با فعال كردن اين گزينه در صورت غير فعال بودن Firewall سيستم اين برنامه فعال مي‌شود، درباره Firewall در بخش‌هاي آينده صحبت خواهيم كرد، بر روي Next كليك كنيد.

در صفجه بعد بر روي دكمه Install كليك كنيد. به اين ترتيب عمليات نصب آغاز مي‌شود، اين كار ممكن است كمي زمان‌بر باشد،
در اين‌جا با كليك بر روي گزينه Restart New سيستم دوباره راه‌اندازي شده و عمليات نصب تمام مي‌شود.

پس از راه اندازي مجدد سيستم برنامه به صورت خودكار فعال شده و شروع به جستجوي آپديت نرم‌افزار مي‌كند، پس از اين كار اين آپديت‌ها را دانلود و نصب مي‌كند.
پس از نصب برخي از آپديت‌ها مشاهده مي‌كنيد كه نوار سبزرنگي در بالاي صفحه قرار مي‌گيرد.
سپس به صورت خودكار شروع به اسكن قسمت‌هاي مهم سيستم عامل مي‌كند، توجه داشته باشيد كه اين كار كمي زمان‌بر است.

تقريباً تمام نرم‌افزارهاي آنتي ويروس به روش مشابهي عمل مي‌كنند. نحوه كار آنتي‌ويروس به اين گونه است كه هفته‌اي يكبار تمام قسمت‌هاي سيستم عامل را به جستجوي ويروس‌هاي احتمالي اسكن مي‌كند، از آنجايي كه هميشه ويروس‌هاي جديد يافت مي‌گردد نرم‌افزار بر اساس بانك اطلاعاتي آنلاين به روز مي‌شود.
در نتيجه توانايي شناسايي جديدترين ويروس‌هاي موجود در اينترنت را خواهد داشت، پس از نصب آنتي‌ويروس نياز به انجام كار خاصي نخواهد بود. تنها بايد تعيين نماييد كه چه زماني و هر چند وقت يك بار كامپيوتر را اسكن نمايد.
براي اين كار بر روي سربرگ Setting كليك كنيد،مي‌توانيد در سمت چپ گزينه‌هايي را انتخاب و تنظيمات مربوطه را در سمت راست انجام دهيد.
‌به عنوان مثال روي Scheduled Scan يا اسكن برنامه‌ريزي شده كليك كنيد. تنظيمات پيش‌فرض به گونه‌اي كه كامپيوتر يكشنبه‌ها ساعت ۲ بامداد اسكن مي‌شود، چنانچه در آن زمان در حال استفاده از كامپيوتر هستيد مي‌توانيد زماني را انتخاب كنيد كه از كامپيوتر استفاده‌اي نداريد.

علت اين كار اين نيست كه برنامه اسكن نتواند هم‌زمان با برنامه‌اي ديگر كار انجام دهد، بلكه شايد علاقه‌اي نداشته باشيد كه در حين كار برنامه ديگري نيز فعال باشد.
در سربرگ History گزارشاتي از اسكن‌هاي قبلي، ويروس‌هاي شناسايي شده و عمليات انجام شده در مورد آن‌ها ثبت مي‌شود.

در سربرگ Update تاريخ آخرين به روزرساني ثبت شده است.مي‌توانید با كليك بر روي دكمه update به طور دستي آنتي‌‌ويروس را به روزرساني نماييد.

در سربرگ Home با كليك بر روي دكمه Scan now مي‌توانيد به طور دستي كامپيوتر را اسكن كنيد. براي اين كار سه حالت Quick، Full و Custom را برگزينيد.

در اسكن Quick تنها مكان‌هايي اسكن مي‌شوند كه احتمال مخفي شدن ويروس در آن‌ها وجود دارد.
درحالت Full تمام فايل‌ها و پوشه‌هاي داخل كامپيوتر اسكن خواهند شد، بسته به حجم هارد ديسك و ميزان فايل‌هاي ذخيره شده بر روي آن اين عمليات ممكن است تا چندين ساعت نيز به طول بيانجامد.
با انتخاب Custom مي‌توانيد پوشه‌هاي خاصي را براي اسكن كردن انتخاب كنيد، به عنوان مثال اگر كسي فايلي را از طريق ضميمه كردن در ايميل ارسال كند مي‌توانيد از اين راه قبل از باز كردن آن‌را اسكن كنيد.
از اين مطلب به نكته ديگري براي محافظت از كامپيوتر مي‌رسيم، در امر محافظت بايد نقش فعالي داشته و تنها نرم‌افزار آنتي‌ويروس اكتفا نكنيد.
نرم‌افزارهاي آنتي‌ويروس سعي دارند كه ويروس‌هاي و برنامه‌هاي مخرب را پس از ورود به كامپيوتر شناسايي كرده و از بين ببرند، با هوشياري مي‌توانيد از همان ابتدا از ورود ويروس‌ها و برنامه‌هاي مخرب به كامپيوتر جلوگيري نماييد .
قبل از هر چيز روي لينك‌هاي موجود در ايميل‌هاي ناشناس كليك نكنيد، فايل‌هاي ضميمه شدن به اينگونه ايميل‌هارا نيز باز ننماييد، اكثر مواقع اين كار باعث رفتن به وب‌سايت‌هاي مخربي مي‌شود كه ممكن است سيستم شما را آلوده كند. چنانچه نسبت به ايميلي مشكوك هستيد آن را براي ديگران ارسال ننماييد، مخصوصاً براي افرادي كه نمي‌دانند كه چگونه در برابر برنامه‌هاي مخرب از كامپيوتر خود محافظت كنند، با ارسال اين ايميل‌ها دقيقاً كاري را مي‌كنيد كه سازندگان اين ايميل‌ها دارند، يعني گسترش ويروس!
در هنگام مرور اينترنت بر روي لينك‌هاي تبليغاتي كه به صورت Popup باز مي‌شوند كليك نكنيد، اين كار نيز مي‌تواند باعث آلوده شدن كامپيوتر شود.
تنها نرم‌افزارهايي را نصب كنيد كه منبع آن شناخته شده و قابل اعتماد باشد، نرم‌افزارهاي فراواني وجود دارد اما اين نرم‌افزارها ممكن است حاوي كدهاي مخربي باشد، سعي كنيد به غير از وب‌سايتي كه نرم‌افزار را از آن دانلود مي‌كنيد اطلاعاتي درباره آن به دست آوريد، همان‌طور كه در زندگي در صورتي كه چيزي به نظر به شدت خوب برسد نبايد به آن اعتماد كرد مبالغ هنگفت براي تخفيف يك كالا يا جايزه اغلب به آلوده شدن كامپيوتر منتهي مي‌شود.
اين موارد را براي محافظت از كامپيوتر و اطلاعات موجود بر روي آن همواره به ياد داشته باشيد.
چنانچه به شبكه مدرسه يا محل كار متصل هستيد مي‌توايند با مدير شبكه تماس گرفته و از اقدامات امنيتي انجام شده آگاه شويد، هنچنين مي‌توانید درباره چگونگي انجام تنظيمات لازم در كامپيوتر از آن‌ها مشورت بگيريد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید