فصل پنجم | درس پنجم: کار در محیط شبکه

کار در محیط شبکه

اكثر افراد تصور مي‌كنند كه اتصال كامپيوترشان به شبكه با اتصال به اينترنت مرتبط است، اگرچه دسترسي به اينترنت يكي از موارد مهم و رايح براي شبكه‌هاي خانگي و اداري مي‌باشد، اما هدف مهم ديگري كه شبكه دارد براي اين‌ است كه به كامپيوترهاي موجود در شبكه امكان ارتباط و به اشتراك گذاشتن فايل‌ها و منابع را فراهم مي‌كند.
در اين درس به جز اتصال به اينترنت كارهاي رايج ديگري كه در شبكه انجام مي‌شود را به اختصار معرفي مي‌كنيم. اين مطالب تنها يك نماي كلي از اين موضوع را ارائه خواهد كرد. چرا كه تعداد تنظيماتي كه ممكن است با آن‌ها مواجه شويد بسيار زياد است.كارهاي رايج ديگري كه در شبكه انجام مي‌شود را به اختصار معرفي مي‌كنيم. اين مطالب تنها يك نماي كلي از اين موضوع را ارائه خواهند كرد چرا كه تعداد تنظيماتي كه ممكن است با آن‌ها مواجه شويد بسيار زياد است. كارهايي كه مي‌توانيد در شبكه انجام دهيد اغلب توسط مدير شبكه كنترل مي‌شوند. بنابراين ممكن است نتوانيد همه‌ي كارهايي كه در اين درس به آن‌ها اشاره مي‌شود انجام دهيد.
كار را با به اشتراك گذاشتن فايل بين كامپيوترهاي شبكه آغاز مي‌كنيم. اين ويژگي مي‌تواند بسيار سودمند باشد، چراكه براي انتقال فايل‌ها ابتدا بايد آن‌ها را روي ديسك و يا ابزارهاي قابل حمل ذخيره‌ي اطلاعات كپي كنيد. سپس ديسك و يا ابزار مورد نظر را درون كامپيوتر مقصد گذاشته و فايل‌ها را در آن كپي كنيد.
اما در يك شبكه مي‌توانيد به طور مستقيم،‌ فايل‌ها را از يك كامپيوتر به كامپيوتر ديگر انتقال دهيد. اين مزيت به ويژه هنگامي مفيدتر مي‌شود كه فايل‌هاي مورد نظر حجيم بوده و در ديسك‌ها و درايو‌هاي قابل حمل جا نشود. البته نبايد تمام كامپيوتر را بر روي شبكه به اشتراك گذاشت. به احتمال زياد پوشه‌ها و فايل‌هايي داريد كه نمي‌خواهيد كسي آن‌ها را ببيند. بنابراين به طور پيش‌فرض، قابليت دسترسي به كامپيوتر در شبكه، غير فعال و يا اين‌كه به شدت محدود مي‌باشد. براي اين كه كسي بتواند فايلي درون كامپيوتر شما كپي كند به اجاز‌ه‌ي شما نياز خواهد داشت. حال به يك روش انجام اين كار خواهيم پرداخت.
براي اين كه بتوانيد فايلي را با كامپيوترهاي ديگر به اشتراك بگذاريد، بايد پوشه‌هاي مشترك يا Shared Folder ايجاد كنيد. از قبل تعدادي پوشه‌ي مشترك در كامپيوتر وجود دارد. در منوي Start روي Computer كليك كنيد. در سمت چپ پنجره، در بخش Libraries، ميانبرهايي به پوشه‌هاي Documents، Music، Pictures و Videos وجود دارد. در صورتي كه روي فلش هر يك از آن‌ها كليك كنيد در درون هركدام پوشه‌اي به نام Public مشاهده مي‌نماييد.

مي‌توانيد فايل‌هايي را كه مي‌خواهيد ديگران از طريق شبكه به آن‌ها دسترسي داشته باشند، درون اين پوشه‌ها قرار دهيد. به عنوان مثال وقتي مي‌خواهيد عكس‌هايي از تعطيلات را با ديگران به اشتراك بگذاريد مي‌توايند آن‌ها را در پوشه‌ي Public Pictures كپي كنيد. حال چگونگي دسترسي به پوشه‌هاي Public ديگران را بررسي خواهيم كرد.

به اين ترتيب مي‌توانيد هر پوشه‌اي را روي شبكه به اشتراك بگذاريد.
به عنوان مثال روي دسكتاپ كليك راست كرده و در منوي بازشوي New روي Folder كليك كنيد. با اين كار يك پوشه‌ي خالي جديد روي دسكتاپ ايجاد كنيد.

نام اين پوشه را for sharing يعني مخصوص به اشتراك گذاشتن تغيير دهيد. روي پوشه كليك راست كنيد، در اين ميان يك گزينه به نام share whith ديده مي‌شود. گزينه پيش‌فرض آن Nobody به معناي هيچ كس مي‌باشد.

اين گزينه پوشه را از به اشتراك گذاشته شدن محافظت مي‌كند.
همچنين مي‌توانيد يكي از گزينه‌هاي Homegroup را برگزينيد، Homegroup يكي از ويژگي‌هاي مخصوص ويندوز ۷ بوده و امكان به اشتراك گذاشتن فايل‌ها و پوشه‌ها را فراهم مي‌سازد. البته بايد كامپيوترهاي ديگر نيز مجهز به ويندوز ۷ باشند، روي گزينه Specific People كليك كنيد.
در اين پنجره مي‌توانيد تعيين كنيد كه اين پوشه با كدام يك از كاربران به اشتراك گذاشته شود، در واقع تعيين مي‌كنيد كه چه كساني مجازند كه به محتواي پوشه for sharing دسترسي داشته باشند، در اين فهرست بازشو نام تمام كاربراني كه در اين كامپيوتر حساب كاربري دارند به نمايش درمي‌آيد،‌با انتخاب هر كدام از اين كاربران وي مي‌تواند با استفاده از مشخصات حساب كاربريش و از طريق هر يك از كامپيوترهاي درون شبكه به اين پوشه دسترسي پيدا كند.

با انتخاب Create a new user مي‌توانيد از همين قسمت يك كاربر جديد ايجاد كنيد، همچنين مي‌توانيد با انتخاب every one پوشه را در دسترس تمام افراد قرار دهيد، البته اخطار مي‌شود كه اين گزينه را انتخاب نكنيد مگر اينكه تمام كساني را كه به شبكه دسترسي داشته باشند بشناسيد و يا اينكه محتوايات پوشه مورد نظر اهميت خاصي برايتان نداشته باشد ما در اينجا Producer را انتخاب مي‌كنيم، سپس بر روي Add كليك كنيد.

همان‌گونه كه مشاهده مي‌كنيد Producer به ليست كساني كه به اين پوشه دسترسي دارند اضافه مي‌شود.
حال روي مثلث كنار Read كليك مي‌كنيم.

با انتخاب Read شخص مورد نظر تنها مي‌تواند محتواي پوشه را مشاهده نموده و آن‌ها را در كامپيوترش كپي كند، اما مجاز به حدف فايل‌ها يا افزودن به آن‌ها نمي‌باشد.
فعال كردن گزينه Read and write اجازه انجام تغييرات را به كاربر مي‌دهد، بنابراين مراقب باشيد كه اجازه Read and write را به چه كسي مي‌دهيد.
با كليك بر روي Remove شخص انتخاب شده از ليست حذف خواهد شد.
مي‌توانيد با بازكردن منوي بازشو افراد ديگري را به اين ليست بيافزاييد، در غير اين صورت روي دكمه Share كليك كنيد.

حال اين امكان فراهم مي‌شود كه با كليك بر روي Email پوشه به اشتراك گذاشته را براي كاربران ارسال كنيد، و يا مي‌توانيد با كليك بر روي Copy لينك پوشه مورد نظر را كپي كرده و به وسيله instand messege ارسال كنيد و يا خودتان آن را درون يك ايميل Paste كنيد، حال مي‌توانيد روي Done كليك كنيد.

براي حصول اطمينان براي دسترسي ديگران به پوشه‌هاي به اشتراك گذاشته شده بايد يك پنجره را باز كنيد، به عنوان مثال در منوي Start روي Computer كليك كنيد. حال در ستون سمت چپ روي Network كليك كنيد. آن‌گاه در بالاي پنجره، دكمه‌ي Network and Sharing Center را كليك كنيد.

در ستون سمت چپ لينك Change Advanced Sharing Setting را برگزینيد.

در بخش Network Discovery بايد گزينه‌ي Turn on network discovery فعال باشد.
در اين حالت ديگران قادر خواهند بود كامپيوتر شما را از طريق كامپيوتر خودشان مشاهده كنند. در قسمت بعد بايد گزينه‌ي Turn on file and printer sharing فعال باشد تا فايل‌ها و چاپ‌گري كه به كامپيوتر شما متصل است نيز براي ديگران قابل رويت باشد.

مزيت اين گزينه اين است كه با داشتن تنها يك چاپ‌گر كه به كامپيوتر شما متصل است،‌ ديگر كاربران شبكه مي‌توانند از آن چاپ‌گر استفاده نمايند. البته بايد چاپ‌گر و كامپيوتر شما روشن باشد.
اين گزينه نيز بايد فعال باشد تا هر كس كه به شبكه دسترسي دارد بتواند به فايل‌هاي موجود در پوشه‌هاي Public، دسترسي كامل داشته باشد.

پوشه‌هاي Public، شامل پوشه‌هاي Public Documents، Public Pictures و غيره مي‌باشد كه پيش از اين با آن‌ها آشنا شديد.
چنانچه قصد به اشتراك گذاشتن اين پوشه‌ها را داريد، اين تنظيمات را انجام دهيد. در پايان بايد روي دكمه‌ي Save Changes كليك كنيد. از آنجا كه تغييري ايجاد نكرده‌ايم، اين دكمه غير فعال است.روي Cancel كليك كنيد.

اين يكي از راه‌هاي به اشتراك گذاشتن فايل‌ها در كامپيوتر است. اين پنجره را ببنديد.
براي دسترسي به كامپيوترهاي موجود در شبكه كه اين‌گونه تنظيم شده‌اند، در منوي Start، روي Computer كليك كنيد. سپس در ستون سمت چپ روي Network كليك كنيد.

چند لحظه بعد تمام كامپيوترهاي موجود در شبكه كه چيزي به اشتراك گذاشته‌اند در اين قسمت به نمايش درمي‌آيند. روي يكي از آن‌ها دوبار كليك كنيد تا به آن‌ها دسترسي يابيد.

اين كه چه پوشه‌هايي را در اين قسمت مشاهده كنيد و اين كه آيا مي‌توان آن‌ها را باز كرده يا فايل‌هايي را به درونشان كپي كنيد يا خير، بستگي به نوع تنظيمات Sharing دارد. ممكن است فقط اجازه‌ي Read داشته باشيد و امكان Read و write براي شما وجود نداشته باشد. در بعضي موارد نيز ممكن است نياز به وارد كردن رمز عبور و نام كاربري داشته باشيد تا بتوانيد به پوشه‌ها دسترسي پيدا كنيد.
به اين ترتيب در اين درس مطالب اساسي به اشتراك گذاري فايل در شبكه مورد بررسي قرار گرفت. ممكن است تنظيمات مربوط به شبكه‌ي شما متفاوت باشد.
چنانچه به شبكه‌ي محل كار متصل شده‌ايد، ممكن است براي آگاهي از به اشتراك گذاشته شدن داده‌ها مجبور شويد از مدير شبكه مشورت بخواهيد.

یک دیدگاه

 1. سلام
  با تشکر
  در باره شبکه ای که ما داریم توضیحات بدید.
  شبکه domain که از تهران کنترل میشه و هر شهری یک نماینده داره که یک نرم افزار داریم که به تهران وصله و دو کامپیوتر که یکی سروره و چاپگر و اسکنر و اینترنت شامل(مودم -روتر-d link)
  فایل تصویری-pdf و … دارید برام بفرستید.
  ممنون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید