فصل دو | درس چهارم: استفاده از Desktop

استفاده از Desktop

در این درس به بررسی Desktop می‌پردازیم.

در بخش‌های گذشته از این واژه برای اشاره به نوعی کامپیوتر استفاده شد. اما این مورد تنها جایی نیست که این واژه به کار می‌رود، معنای دیگری که از این واژه متبادر می‌شود صفحه‌ای است که قبل از باز کردن هرگونه فابل یا پوشه‌ای در مانیتور مشاهده می‌کنید.

در واقع دسکتاپ یکی از پوشه‌های موجود در کامپیوتر می‌باشد، اما این پوشه به گونه‌ای طراحی شده که همواره باز است و بیشتر از سایر پوشه‌ها با آن برخورد می‌کنید.

دسکتاپ، گاهی به وسیله‌ی پنجره‌ای دیگر پوشانده می‌شود. اما چنانچه حتی بخش کوچکی از دسکتاپ قابل رویت باشد، می‌توانید فایل‌های موجود در پوشه‌های دیگر را به درون آن درگ کنید.

دسکتاپ می‌تواند مکانی مناسب برای ذخیره‌ی فایل‌های پرکاربرد و نیز فایل‌هایی که اخیراً دانلود شده‌اند باشد.

به عنوان مثال قصد داریم برنامه‌ای به نام Notepad را باز کنیم. این برنامه به طور پیش‌فرض همراه با ویندوز نصب می‌شود.

برای دسترسی به آن، پس از باز کردن منوی Start، منوی بازشو‌ی All Programs را باز نمایید،

سپس روی پوشه‌ی Accessories کلیک کنید،

حال با کلیک نمودن روی Notepad، این برنامه را باز کنید.

نحوه‌ی باز کردن برنامه، در یکی از درس‌های آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در این مورد تنها برای نشان دادن کاربرد دسکتاپ، این برنامه را باز کردیم. در پنجره‌ی وارد شده می‌توانید عبارات مورد نظر را وارد کنید.

به عنوان مثال کارهای روزانه را وارد کنید،‌ فرض کنید این متن لیست کارهایی است که باید انجام دهید.

باید این فایل را در جایی مناسب ذخیره نمایید. به این منظور در منوی File روی گزینه‌ی Save کلیک کنید.

در کادر باز شده باید نام فایل و محل ذخیره‌‌ی آن مشخص شود.

در فیلد File Name که محتوای آن از قبل هایلایت شده است،‌ عبارت To Do را تایپ کنید، در ستون سمت چپ نیز با کلیک روی دسکتاپ این مکان را برای ذخیره‌ی فایل برگزینید.

در پایان روی دکمه‌ی Save کلیک کنید.

مشاهده می‌کنید که بلافاصله فایلی با نام To Do در دسکتاپ ظاهر می‌شود. این همان فایلی است که اخیراً ذخیره نموده‌اید.

برای باز کردن مجدد این فایل،‌ کافی است روی آیکون آن دوبار کلیک کنید، در این مثال کاربرد دسکتاپ برای ذخیره فایل‌ها را مشاهده نمودید.

همان‌طور که قبلاً گفته شد،‌ دسکتاپ در واقع یک پوشه است، که در درون پوشه‌ی کاربر قرار دارد، در منوی Start روی نام کاربری کلیک کنید،

در پنجره‌ای که باز می‌شود می‌توانید پوشه‌ی دسکتاپ را مشاهده نمایید.

با باز کردن این پوشه، فایل To Do قابل رویت خواهد بود.

فایل To Do همچنان بر روی دسکتاپ قابل رویت است.

دسکتاپ می‌تواند مکان مناسبی برای ذخیره‌ی فایل‌های پرکاربرد باشد، اما بسیاری از افراد از دسکتاپ برای فضایی برای ذخیره‌ی فایل‌های مختلف استفاده کرده و به ندرت به سازماندهی و خلوت کردن آن می‌پردازند، انباشتن دسکتاپ از فایل‌های مختلف درست مانند آن است که میز کار واقعیتان را از فایل‌های مختلف پر کنید.

در این وضعیت، یافتن چیزهای مختلف بسیار دشوار است. همچنین کارایی کاربر کاهش خواهد یافت. به علاوه وجود فایل‌های زیاد روی دسکتاپ کامپیوتر، به میزان قابل توجهی میزان عملکرد کامپیوتر را کاهش می‌دهد، به همین دلیل بهتر است گهگاه به فایل‌های روی دسکتاپ نگاهی بیاندازید.

دراین صورت چنانچه حضور یک فایل بر روی دسکتاپ ضروری نباشد، می‌توانید آن را به یکی از پوشه‌های موجود در پوشه‌ی کاربر منتقل کنید. همچنین می‌توانید فایلی را که به آن نیازی ندارید، به Recycle Bin منتقل کنید. در درس‌های آینده به بررسی Recycle Bin نیز خواهیم پرداخت.

2 نظر

  1. سلام ممنون ازسایت خوببتون دنبال چنین سایت میگشتم واقعاسردرگم بودممممممممممممممممممنون ازسایت خوبتون ولی کاش مطالب به صورت pdfبودن تابتونیم دانلودشون کنیم

    • با عرض سلام خدمت دست اندرکاران سایت آسان پی سی و تشکر فراوان از اطلاعات مفید و ارزشمند که در اختیار می گذارید. خدمت جناب موسوی عزیز عارضم که متن ها را با استفاده از کپی به WORD ببرید و آنجا ویرایش و استفاده کنید! البته با اجازه آسان پی سی !!!

نظر شما؟