29.9 C
تهران
۶ خرداد، ۱۴۰۳
Image default
خانه » فصل سوم | درس دوم: سازماندهي پوشه‌ها

فصل سوم | درس دوم: سازماندهي پوشه‌ها

سازماندهي پوشه‌ها

برنامه Windows Explorer تنها براي جابجايي بين فايل‌ها و فولدرها به كار نمي‌رود بلكه كارهاي بسياري را مي‌توانيد با استفاده از اين برنامه بر روي فايل‌ها و فولدر‌ها انجام دهيد اكنون يك پنجره Windows Explorer باز كنيد براي اين كار مي‌توانيد Shortcut اين برنامه در Taskbar كليك كنيد.
حال اين پنجره را به سمت چپ دسكتاپ بكشيد و در آنجا رها كنيد همان‌طور كه قبلا گفتيم ملاحظه خواهيد كرد كه اين پنجره در گوشه‌اي در دسكتاپ به اندازه‌اي كه كل آن قابل مشاهده باشد تغيير اندازه مي‌دهد.

اكنون يك پنجره به اندازه Windows Explorer ديگر نيز باز كنيد مي‌توانيد با راست كليك روي Taskbar و انتخاب گزينه Windows Explorer در منوي ظاهر شده نيز پنجره Windows Explorer باز نماييد.

اين بار اين پنجره را به قسمت راست صفحه بكشيد و رها كنيد به طوري‌ كه دو پنجره باز شده را كنارهم در دسكتاپ مشاهده كنيد، حال مشاهده خواهيد كرد كه دو پنجره Windows Explorer در كنار هم در اختيار داريد كه براي كپي كردن فايل‌ها و انتقال دادن فايل‌ها و فولدرها حالت بسيار ايده‌الي مي‌باشد.

فرض كنيد مي‌خواهيد فايلي را از فولدري در هارد سيستم به يك دستگاه ذخيره جانبي مانند USB منتقل كنيد ابتدا USB خود را به كامپيوترتان وصل كنيد در يكي از پنجره‌هاي ويندوز Windows Explorer در قسمت Navigation زيرمجموعه‌هاي كامپيوتر را باز كنيد از بين درايو‌هاي موجود USB را يافته و يكبار روي آن كليك نماييد تا محتوياتش در سمت راست نمايش داده شود.

در صورتي كه مي‌خواهيد درون USB خود فولدري جديدي ايجاد كرده و فايل‌هايتان را به درون آن انتقال دهيد در همين محل نيز مي‌توانيد اين كار را انجام دهيد، به اين منظور از منوي راست كليك New folder را انتخاب كرده و در صورت تمايل نام آن را تغيير دهيد.

با دوبار كليك وارد اين پوشه شويد مشاهده مي‌كنيد كه درون آن خالي مي‌باشد.

اكنون در پنجره ديگر از قسمت Navigation فولدري كه مي‌خواهيد فايل‌هايي را از آن كپي كنيد را يافته با كليك بر روي آن محتوياتش را مشاهده كنيد.

حال روي فايلي كه مي‌خواهيد آن را منتقل كنيد كليك كرده و ماوس را به حالت فشرده نگه داريد و آن را به سمت ديگر و فولدر ايجاد شده بكشيد.

با رها كردن ماوس يه كپي از فايل را در اين فولدر مشاهده خواهيد كرد.

حال يكي از پنجره‌ها را ببنديد.
در ادامه مي‌خواهيم عملي را در يك پنجره انجام دهيم فرض كنيد مي‌خواهيد پوشه‌اي را به دسكتاپ انتقال دهيد به اين منظور پوشه را در پنجره سمت راست انتخاب كرده و آن را به سمت دسكتاپ در بخش Navigation بكشيد قبل از رها كردن ماوس مشاهده مي‌كنيد كه در كادر كوچكي عبارت Copy to desktop نشان داده مي‌شود اين امر نشان مي‌دهد كه با رها كردن ماوس پوشه انتخابي در دسكتاپ كپي خواهد شد و از محل قبلي حذف نمي‌گردد.

در صورتي كه كليد Shift را فشرده نگه داريد مشاهده مي‌كنيد كه اين بار پيغام Move to desktop نمايش داده مي‌شود و نشان مي‌دهد كه با رها كردن ماوس پوشه منتقل مي‌گردد و از محل فعلي حذف خواهد شد .

دست اندرکاران: نجمه بهروز، فائزه نیکپور، فرهاد رمضانی

مطالب مرتبط

Leave a Comment