فصل هفتم | درس سوم: جستجوی پیشرفته

جستجوی پیشرفته

هنگامي كه در يافتن اطلاعات مورد نياز با مشكلي مواجه شديد مي‌توانيد با تكنيك‌هاي جستجوي پيشرفته جستجو را بهبود ببخشيد، اكثر موتورهاي جستجو از تكنيك‌هايي به نام Bolian استفاده مي‌كنند، با استفاده از اين تكنيك مي‌توانيد نتايج خاصي را از نتايج جستجو حذف كنيد و يا اين‌كه تنها به دنبال نتايج خاصي باشيد.
بسته به موتور جستجو تكنيك‌هاي Bolian شامل كلماتي مانند And به معني “و ” Or به معني “يا” و Not يا منفي مي‌باشند، در مورد Google مي‌توانيد از كاراكترهايي مانند علامت “+” “-” ” ~ ” و غيره نيز استفاده نماييد.
مي‌توانيد به جاي يادگيري نحوه استفاده از اين علامت‌ها راه آسان‌تري را برگزينيد، در صفجه Google بر روي لينك Advanced search به معني جستجوي پيشرفته كليك كنيد.

دراين صفحه مي‌توانيد نتايج جستجو را كنترل نماييد، مي‌توان در صورت دلخواه از روش تركيب فيلدهاي جستجو استفاده نمود، به عنوان مثال مي‌خواهيم صفحاتي را بيابيم كه درختان برگ سوزني داشته باشند، بنابراين مي‌خواهيم سه كلمه Tree، fir و Needles در آن‌ها وجود داشته باشند.
در فيلد all these words اين سه كلمه را وارد كنيد. توجه داشته باشيد كه بين اين كلمات فاصله باشد، در اين صورت نتايج شامل صفحاتي خواهد بود كه داراي تمام اين كلمات هستند نه تعدادي از آن‌ها.

براي جستجوي دقيق يك عبارت آن عبارت در فيلد this exact wording or phrase درج شود. اين عمل مانند جستجوي عبارتي است كه درون كوتيشن (“) قرار دارد.

همچنين اين امكان وجود دارد كه به دنبال صفحاتي بگرديد كه حداقل كلمات داده شده در آن‌ها وجود داشته باشد، براي اين كار بايد اين عبارت در فيلد one or more of these words تايپ شود. همان‌طور كه مي‌بينيد اين قسمت از سه فيلد تشكيل شده است كه در بين آن‌ها عبارت or به معني يا قرار گرفته است. به عنوان مثال مي‌توانيد هر يك از سه كلمه Tree، fir و Needles را در اين‌جا تايپ كنيد.

در فيلد ديگري به نام any of these unwanted words مي‌توانيد كلمات خاصي را از نتايج حذف كنيد به عنوان مثال با تايپ كلمه evergreen نتايج شامل صفحاتي مي‌شود كه سه كلمه Tree، fir و Needles در آن وجود دارد اما هيچ كدام شامل كلمه evergreen نمي‌شوند.

توجه داشته باشيد كه در نوار بالا پارامترهاي جستجو به نمايش درآمده‌اند. همان‌طور كه مي‌بينيد در اين قسمت قبل از كلمه evergreen يه علامت – گذاشته شده است، چنانچه قصد داشته باشيد از طريق صفحه اصلي Google و يا از طريق نوار جستجو در مرورگر چنين جستجويي انجام دهيد، بايد به اين ترتيب كلمات را در فيلد جستجو تايپ كنيد. در واقع اين نوار نحوه صحيح جستجو را به نمايش گذاشته است.

كمي پايين‌تر يك منوي بازشو به نام results per pages وجود دارد. با كليك بر روي آن مي‌توانيد تعيين كنيد كه در هر صفحه چند مورد از نتايج به نمايش گذاشته شود.

منوي بازشوي Language زبان صفحات مورد جست‌جو را تعيين مي‌كند.

در منوي file type نيز مي‌توانيد فرمت فايل‌هاي جستجو را تعيين كنيد. به عنوان مثلا مي‌توان يكي از فرمت‌هاي PDF، DOC و غيره را برگزيد.

در فيلد search within a site or domain مي‌توانيد با تايپ كردن آدرس يك وب‌سايت مشخص، نتايج را تنها به آن سايت محدود كنيد، در صورتي كه اطلاعات مورد نظر در يك سايت مشخص قرار دارند اين فيلد مي‌تواند ابزار بسيار مفيدي باشد. به عنوان مثال با تايپ كردن wikipedia.org نتايج را تنها به اين دايرة‌المعارف آنلاين محدود مي‌نماييد.

مجدداً‌به نوار بالاي صفحه نگاه كنيد. با وارد كردن سايت wikipedia.org در آخرين فيلد، عبارت site:wikipedia.org به اين نوار افزوده شده است.

براي دسترسي به ابزارهاي جستجوي پيشرفته‌تر، روي اين لينك در پايين صفحه كليك كنيد. همان‌گونه كه مي‌بينيد با وجود اين پارامترهاي متنوع مي‌توانيد نتايج بسيار دقيقي به دست آوريد.

پس از پايان تنظيمات روي دكمه‌ي Advanced search كليك كنيد.

اكنون نتايج جستجو را مشاهده مي‌نماييد. نتايج، تنها از سايت wikipedia انتخاب شده‌اند. نتايج همچينن شامل كلمات tree، fir و needles بوده اما در آن‌ها اما در آن‌ها اثري از كلمه‌ي everygreen يافت نمي‌شود.

توجه كنيد كه كلمات مورد جستجو در فيلد بالاي صفحه قابل مشاهده‌اند. هرچه بيش‌تر جستجو را به صورت پيشرفته‌انجام دهيد، اصطلاحات و علامت‌هاي مورد استفاده در آن را بيشتر خواهيد آموخت. به اين ترتيب پس از مدتي احتماً‌ديگر نيازي به رفتن به صفحه‌ي Advanced search نخواهيد داشت. يعني به عنوان مثال به راحتي به ياد مي‌آوريد كه اين علامت قبل از هر كلمه آن را از فهرست جستجو حذف مي‌كند.

و با تايپ كردن نام يك سايت بعد از اين عبارت site: نتايج به آن سايت محدود خواهد شد.

براي آشنايي بيشتر با فرآيند جستجوي پيشرفته در گوگل روي لينك Advanced search در زير دكمه‌ي Search كليك كنيد تا به صفحه‌ي جستجوي پيشرفته باز گرديد.

حال در گوشه‌ي بالا سمت راست روي لينك Advanced search Tips كليك نماييد.

در اين صفحه، نحوه‌ي عملكرد ابزارهاي جستجو‌ي پيشرفته‌ي گوگل با جزييات توضيح داده شده است كه مي‌توانيد از آ‌ن‌‌ها استفاده نماييد.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید