21.7 C
تهران
۱۸ خرداد، ۱۴۰۲
Image default
خانه » فصل دهم | درس هشتم: تصحیح چشم‌ها

فصل دهم | درس هشتم: تصحیح چشم‌ها

تصحیح چشم‌ها

هنگام روتوش تصاویر، معمولا چشم مهم‌ترین جز می‌باشد. برای مثال قرمزی چشم ممکن است زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار دهد. در این بخش با نحوه‌ی تصحیح چشم‌ها آشنا خواهید شد. در پنل Layers از قبل لایه‌های مربوط به روتوش تصویر، که به وسیله‌ی ابزارهای Healing Brush، Patch و Clone Stamp ایجاد شده‌اند نیز موجود می‌باشد.

مجددا قصد داریم از ابزار Healing Brush استفاده نماییم.

به این منظور بر روی آیکون Create a New Layer در پایین پنل Layers کلیک کنید تا یک لایه‌ی جدید ایجاد شود.

سپس نام Left Eye Circle را برای آن وارد نموده و کلید Enter را بفشارید.

ابزار Healing Brush را انتخاب کرده و اطمینان حاصل نمایید که در نوار Options، و در منوی بازشوی Sample، گزینه‌ی Current & Below انتخاب شده است.

به این ترتیب پیکسل‌ها از تصویر موجود در لایه‌ی زیرین انتخاب می‌شوند. نشانگر موس را بر روی تصویر برده و با استفاده از کلیدهای براکت ‌اندازه‌ی آن را تنظیم کنید. سپس کلید Alt را فشرده نگه داشته و بر روی پیکسل‌های سالم در این قسمت کلیک نمایید.

در ادامه با کلیک و درگ بر روی قسمت تیره می‌توانید آن را اصلاح کنید.

با رها نمودن دکمه‌ی موس ابزار Healing Brush با ترکیب پیکسل‌های سالم و پیکسل‌های زیرین آن نتیجه‌ی مورد نظر را ایجاد می‌کند. برای سایر قسمت‌ها نیز می‌توانید به همین ترتیب عمل نمایید. اکنون می‌توانید تفاوت چشم اصلاح شده و چشم دیگر را مشاهده کنید.در پنل Layers با کلیک بر روی آیکون چشم مربوط به لایه‌ی Left Eye Circle می‌توانید نتیجه‌ی کار را قبل و بعد از اعمال تغییرات مشاهده نمایید.

در ادامه قصد داریم قسمت سفیدی چشم را به صورت کاملا سفید در آوریم. ابتدا با استفاده از ابزار Zoom بزرگ‌نمایی چشم را افزایش دهید.همان‌طور که مشاهده می‌کنید قسمت‌هایی از سفیدی چشم به رنگ قرمز دیده می‌شود. برای شروع قصد داریم، با استفاده از تنظیمات Levels میزان روشنایی ناحیه‌ی سفید رنگ را افزایش دهیم. سپس با استفاده از لایه‌ی Hue/Saturation ناحیه‌ی قرمز رنگ را حذف خواهیم کرد. در پنل Adjustments بر روی آیکون Levels کلیک کنید تا تنظیمات آن نمایش داده شود.

در صورتی که پنل Adjustment را مشاهده نمی‌کنید از منوی Window ‌گزینه‌ی Adjustments را انتخاب نمایید.

حال لغزنده‌ی خاکستری رنگ را به سمت چپ درگ نموده تا تصویر کمی روشن‌تر شود.

برای اعمال روشنایی تنها بر روی چشم باید لایه‌ی Mask را به رنگ مشکی در آورید. برای انجام این کار در صورتی که رنگ‌های پیش فرض انتخاب نشده‌اند ابتدا کلید D را بفشارید تا رنگ پس زمینه مشکی و رنگ پیش زمینه سفید شود. سپس کلید X را فشار دهید تا این دو رنگ با یکدیگر جابجا شوند.
در حالی که Mask در حالت انتخاب می‌باشد کلیدهای Alt و Backspace را بفشارید تا رنگ پیش زمینه‌ یعنی مشکی برای لایه‌ی Mask در نظر گرفته شود.

در این حالت تنظیمات Levels بر روی تصویر اعمال نمی‌شود. ابزار Brush را انتخاب نموده و برای جابجایی رنگ پس زمینه با پیش زمینه، بر روی این آیکون کلیک کنید و یا کلید X را بفشارید.

سپس با استفاده از ابزار Brush و پس از تنظیم سایز آن، بر روی کل چشم کلیک و درگ نمایید.

در این حالت نتیجه‌ی مناسبی به دست نمی‌آید. برای اصلاح این حالت ابتدا اطمینان حاصل کنید که لایه‌ی Levels1 در حالت انتخاب بوده و سپس برای کاهش میزان Opacity لغزنده‌ی آن را به سمت چپ درگ نمایید.

به این ترتیب نتیجه‌ی بهتری حاصل می‌شود. به منظور تیره‌تر کردن قسمت میانی چشم کلید X را فشار دهید، تا رنگ پیش زمینه مشکی شود. به این ترتیب با کلیک و درگ بر روی قسمت میانی چشم نتیجه‌ی مورد نظر حاصل می‌شود.

به دلیل استفاده از لایه‌ی Levels Adjustment درصورت نیاز می‌توانید تنظیمات را تغییر دهید. این کار را می‌توانید از طریق تغییر میزان Opacity لایه، و یا تغییر در پنل Adjustment انجام دهید. اکنون باید انعکاس نور در چشم را بهبود ببخشید. به این منظور سایز Brush را کوچک‌تر کرده و مجددا کلید X را بفشارید. سپس بر روی این نورها کلیک و درگ نمایید. در صورت لزوم سایز Brush را بزرگ‌تر کنید.

به این ترتیب با استفاده از لایه‌یLevel Adjustments و لایه‌ی Mask می‌توانید اصلاحات مورد نظر را بر روی چشم انجام دهید.
در صورتی که چشم دارای قرمزی می‌باشد می‌توانید از تنظیمات Hue/Saturation استفاده نمایید. ابتدا در پایین پنل Adjustment بر روی این آیکون Back و سپس بر روی آیکون Hue/Saturation کلیک کنید.‌

به این ترتیب یک لایه‌ی Adjustment دیگر ایجاد می‌شود. در پنل Adjustment بر روی این آیکون کلیک کنید.

با استفاده از این ابزار می‌توانید با کلیک و درگ بر روی قسمت‌های قرمز رنگ، میزان Saturation را تغییر دهید. این کار را با کلیک و درگ به سمت چپ می‌توانید انجام دهید.

در ادامه قصد داریم از لایه‌ی Mask که برای تنظیمات Levels استفاده کرده بودیم، برای تنظیمات Hue/Saturation نیز استفاده نماییم. به این منظور کلید Alt را نگه داشته و لایه‌ی Mask مربوط به Levels را بر روی لایه‌ی Mask، Hue/Saturation درگ کنید.

بر روی Yes کلیک نمایید تا این جابجایی انجام شود. به این ترتیب کاهش رنگ قرمز تنها بر روی ناحیه‌ی چشم اعمال خواهد شد.

با کلیک بر روی آیکون چشم مربوط به لایه‌های Levels و Hue/Saturation می‌توانید نتیجه‌ی کار را قبل و بعد از اعمال تغییرات مشاهده نمایید.

تغییر دیگری که می‌توانید بر روی چشم انجام دهید افزودن آرایش مجازی چشم می‌باشد. به این منظور ابتدا با کلیک بر روی دکمه‌ی Back به پنل Adjustments باز گردید. سپس بر روی آیکون Levels کلیک نمایید تا یک لایه‌ی Levels Adjustments جدید ایجاد شود.

در تنظیمات مربوط به Levels، لغزنده‌ی خاکستری رنگ را به سمت راست درگ کنید تا کل صورت تیره‌تر شود.

در ادامه قصد داریم لایه‌ی Mask را به رنگ مشکی در آوریم. ابتدا کلید X را بفشارید تا رنگ مشکی برای پیش زمینه در نظر گرفته شود. سپس کلیدهای Alt و Backspace را فشار دهید. به این ترتیب لایه‌ی Mask به رنگ مشکی در می‌آید. به این ترتیب تغییرات تنها بر روی ناحیه‌ی مورد نظر اعمال خواهد شد. ابزار Brush را انتخاب نموده و کلید X را بفشارید تا رنگ سفید انتخاب شود.‌ اندازه‌ی قلم را کاهش داده و با فشردن کلید‌های Shift و براکت چپ قلم را نرم‌تر نمایید. سپس با کلیک و درگ بر روی خط مژه، این ناحیه را تیره‌تر سازید.

عکس photoshop-1643

در ادامه ‌اندازه‌ی قلمو را افزایش داده و ناحیه‌ی ابرو را نیز به همین صورت اصلاح کنید. در تصویر سمت راست نتیجه‌ی کار را مشاهده کنید.

عکس photoshop-1643

 

دست اندرکاران: آتنا میرزایی، فرهاد رمضانی

مطالب مرتبط

1 comment

مانیسا 24 سپتامبر، 2017 at 4:46 ب.ظ

خدایی دمتون گرم…خیلی خوب بود???

Reply

Leave a Comment