فصل هشتم | درس اول: آشنایی با نرم‌افزارهای واژه‌پرداز

آشنایی با نرم‌افزارهای واژه‌پرداز

وا‍ژه‌پرداز نرم‌افزاري است كه براي ايجاد اسنادي مانند؛ نامه،‌ آگهي، گزارش، بروشور و غيره به كار مي‌رود. در كل هر سندي را كه داراي مقدار زيادي متن و حتي تصوير باشد،‌ مي‌توان توسط واژه‌پردازها ايجاد كرد.

پرطرفدارترين واژه‌پرداز، Microsoft Word مي‌باشد. اين نرم‌افزار بخشي از مجموعه‌ي Microsoft Office است كه براي هر دو سيستم‌عامل ويندوز و مك ارائه شده است. واژه‌پردازهاي ديگري نيز مانند Corel Word Perfect نيز وجود دارد كه احتمالاً نام آن را پيش از اين شنيده‌ايد. شركت Apple نيز واژه‌پردازي به نام Pages براي مك ساخته است. همچنين برنامه‌ي NotePad كه در اين برنامه نيز قبلاً از آن استفاده كرديم، يك واژه‌پرداز ساده، رايگان و نسبتاً توانمند است كه همراه با ويندوز نصب مي‌شود.
در منوي Start منوي بازشوي All programs را باز كنيد، سپس بر روي پوشه‌ي Accessories كليك كنيد، مي‌توانيد Notepad را در اين قسمت مشاهده كنيد. در اين پوشه واژه‌پرداز قدرتمند‌تري به نام WordPad نيز وجود دارد. اين نرم‌افزار نيز به طوري رايگان همراه با ويندوز نصب مي‌شود. با دوبار فشردن كليد Esc منوي Start را ببنديد.

واژه‌پردازهاي زيادي در بازار وجود دارند كه هر كدام ويژگي‌هاي منحصر به فردي دارند. البته نقاط مشترك اين نرم‌افزارها از تفاوت‌هايشان بيشتر است. در اين درس اصول نوشتن در يك نرم‌افزار واژه‌پرداز را بررسي مي‌كنيم. در اين درس از نرم‌افزار Microsoft Word استفاده مي‌شود. اما تقريباً تمام مطالبي كه مطرح مي‌گردد در مورد واژه‌پردازهاي ديگر نيز قابل اجرا مي‌باشد. تقريباً در تمام واژه‌پردازها براي ايجاد سندي جديد بايد در منوي File گزينه‌اي مانند New يا new land document را كليك كنيد. در اين نسخه از ويندوز، يعني Word2010، مايكروسافت اين سنت قديمي را شكسته است. در اين نسخه اثري از نوار منو كه در تمام برنامه‌هاي ديگر اين شركت استفاده مي‌شد،‌ وجود ندارد. به جاي اين منو، مجموعه‌اي از سربرگ‌ها و دكمه‌ها در اختيار كاربر قرار گرفته است.

البته آيتم‌هايي كه پيش از اين در منوي File قرار مي‌گرفتند،‌ اكنون با كليك بر روي سربرگ File در دسترس مي‌باشد.
در اين‌جا مي‌توانيد يكي از گزينه‌هاي New ،Open ،Save ،Save As و غيره را انتخاب كنيد.

در واژ‌ه‌پردازهاي ساده با كليك روي New، تنها يك سند خالي باز مي‌شود. اما در واژه‌پردازهاي پيشرفته‌تري مانند Word، با كليك روي New، چندين گزينه براي انتخاب، پيش روي كاربر قرار مي‌گيرد.
در اين قسمت Templateهايي براي ايجاد انواع سند و پروژه وجود دارد. به عنوان مثال روي Sample Templates كليك كنيد.

در اين بخش انواع مختلفي از Templateها وجود دارد كه مي‌توانيد كار را با هركدام از آن‌ها آغاز كنيد. با كليك روي هر يك از آ‌ن‌ها مي‌توانيد پيش‌نمايشي از آن‌ها را در اين قسمت مشاهده كنيد.

براي شروع كار بايد پس از انتخاب Template مورد نظر و همچنين انتخاب گزينه‌ي Document در اين قسمت بر روي دكمه‌ي Create كليك كنيد.

از آن‌جايي كه از قبل يك سند خالي باز شده است با فشردن كليد Esc اين كادر را ببنديد.
در اين سند خالي يك نشانگر چشمك‌‌زن ديده مي‌شود كه نشان دهنده‌ي محل آغاز تايپ كردن مي‌باشد. چند كلمه تايپ كنيد. براي رفتن به خط بعد كافي است كليد Enter را فشار دهيد. اين حركت Paragraph break نام دارد.

توجه كنيد كه اين كار بين خط اول و خط دوم مقداري فاصله ايجاد مي‌كند. تمام واژه‌پردازها به صورت خودكار اين كار را انجام نمي‌دهد. بنابراين در تنظيمات بايد بخش ايجاد فاصله‌ي قبل يا بعد از پاراگراف را بيابيد و تنظيمات دلخواه را انجام دهيد. در Word، اين روش براي ايجاد فاصله بين پاراگراف‌ها ايده‌آل مي‌باشد. چنانچه Enter را دو بار فشار دهيد، فاصله‌‌ي بين پاراگراف‌ها بيش از حد زياد مي‌شود. بنابراين با فشردن كليد Backspace به خط قبل باز گرديد.

چند خط ديگر تايپ كنيد. حال مجدداً با فشردن كليد Enter يك Paragraph Break ديگر ايجاد كنيد.
سال‌هاست كه از ماشين‌هاي تحرير قديمي استفاده نمي‌شود. اما هنوز بسيار از افراد در كلاس‌هاي تايپ سنتي شركت مي‌كنند. در اين كلاس‌ها مطالبي مانند اين مطرح مي‌شود كه در انتهاي جمله، دو بار كليد Space را فشار دهيد. در مورد ماشين‌هاي تحرير اين مطلب صادق است چراكه فاصله‌ي بعد از نقطه‌ي پايان جمله و كلمه‌ي ابتداي جمله‌ي بعد كم بود و فشردن دوباره‌ي Space عاقلانه به نظر مي‌رسيد. اما در نرم‌افزارهاي واژه‌پرداز اين فاصله به طور خودكار ايجاد مي‌گردد و در نتيجه نيازي نيست كه اين فاصله را به صورت دستي ايجاد كنيد. به عنوان مثال اگر قبل از كلمه‌‌ي Please يك بار ديگر Space را فشار دهيد، فاصله‌ي بين كلمه و نقطه بيش از حد زياد مي‌شود، بنابراين با فشردن كليد Backspace آن را به حالت قبل بازگردانيد. چنانچه وارد كردن دو فاصله بعد از اتمام جمله، براي شما به صورت عادت درآمده است، سعي كنيد اين عادت را ترك كنيد تا استانداردهاي استفاده از واژه‌پردازها رعايت شود. يكي از عادات خوب اين است كه به صورت دوره‌اي و منظم، سند در حال تايپ را ذخيره كنيد.
در Word با كليك روي دكمه‌ي Save در گوشه‌ي بالا و سمت چپ و يا كليك بر روي سربرگ File و سپس كليك بر روي Save، اين كار انجام مي‌شود.

در ساير برنامه‌ها مي‌توانيد در منوي File بر روي Save يا Save As كليك كنيد. همچنين مي‌توانيد در Word2007 پس از كليك روي دكمه‌ي Office، گزينه‌ي Save را برگزينيد. پس از اين كار، يك كادر براي تعيين محل ذخيره شدن و نيز نام‌گذاري فايل باز مي‌شود. در ستون سمت چپ،‌ با كليك بر روي Desktop اين مكان را براي ذخيره‌ي فايل باز كنيد. نام فايل را تغيير ندهيد. حال روي Save كليك كنيد.

بعضي از واژه‌پردازها شامل Word اين قابليت را دارند كه به طور خودكار هر چند دقيقه يك بار فايل را ذخيره مي‌كنند. در اين صورت اگر كامپيوتر هنگ كند و يا به هر دليل برق قطع گردد چيز زيادي از دست نخواهد رفت. اما در همين چند دقيقه ممكن است مقدار زيادي تايپ كرده باشيد، بنابراين توصيه مي‌شود هرگاه مقدار زيادي تايپ كرديد و علاقه‌اي به تايپ مجدد آن نداشتيد و يا هرگاه تغييرات قابل توجهي در سند ايجاد نموديد،‌ فايل را ذخيره كنيد.
هنگامي كه ماوس را روي دكمه‌ي Save نگه مي‌داريد، ملاحظه مي‌كنيد كه در پرانتز، دكمه‌هاي ctrl+s به عنوان كليدهاي ميانبر عمل مي‌كنند.

مي‌توانيد خود را عادت دهيد كه پس از تايپ يك پاراگراف طولاني يا هر متن طولاني ديگر با فشردن اين كليدهاي ميانبر، فايل را ذخيره كنيد. ذخيره كردن فايل، تنها كسري از ثانيه زمان مي‌برد، اما همين كار كوچك، مي‌تواند در صورت هنگ كردن سيستم يا قطع شدن برق شما را از تايپ مجدد متن بي‌نياز كند.
در اين درس، شيوه‌ي تايپ كردن متن و ذخيره كردن آن در واژه‌پردازها بررسي شد. در درس بعد به قالب‌بندي متن تايپ شده خواهيم پرداخت.

5 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید