بریدن یا cut

بریدن(cut) ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره کند:

۱. به فرآیند حذف یک آیتم و جاگذاری اون در یک مکان موقتی، کلیپ‌ بورد (clipboard) گفته می‌شه. پس از قرار دادن در کلیپ بورد کاربر می‌تونه اون آیتم رو درهرجای دیگه‌‌ای الصاق یا paste کنه. دقت داشته باشید که تنها برنامه هایی که قابلیت حذف رو دارن میشه برش داد. برنامه‌های دیگر تنها اجازه‌ کپی شدن رو به کاربر میدن. برای مثال، شما نمی‌توانید متنی رو از یک صفحه وب ببرید، اما میشه متن رو از یک پردازشگر متن مثل Word یا هر فایل متنی دیگری برید.

بازگردانی، بریدن و الصاق

این عکس میتونه یک استعاره‌ی ساده از عملکرد‌های بریدن (cut)، الصاق کردن (paste)، و بازگردانی (undo) باشه. شما می‌تونید متن‌ها، عکس‌ها، فایل‌ها و چیزهای دیگر رو مانند یک قیچی ببرید و اگر خواستید چیزی رو که بریدید الصاق کنید باید از عملکرد paste استفاده کنید.

کلید میانبر صفحه ‌کلید برای بریدن (cut) چیست؟

در زیر لیستی از میانبرهای صفحه ‌کلید وجود داره که چگونگی بریدن یا کات کردن رو در سیستم عامل‌های مختلف نشون میده. به خاطر داشته باشید که هرچیزی که بریده می‌شود باید ابتدا مشخص و یا انتخاب بشه.

  • دسکتاپ کامپیوتر یا لپتاپ: ctrl+x
  • دسکتاپ اپل یا لپتاپ: X+⌘
  • مرورگر گوگل کروم:ctrl+X

نکته: دربسیاری از دستگاه‌ها شما همچنین می‌تونید روی متن مشخص شده کلیک راست کرده و cut رو از منوی کلیک ‌راست انتخاب کنید.

وقتی چیزی کات یا بریده می‌شود به کجا می‌رود؟

وقتی چیزی بریده میشه، به قسمت کلیپ‌بورد رفته و تا زمانیکه چیز دیگری بر روی کامپیوتر کپی و یا کات نشه همونجا باقی می‌مونه. با ذخیره کردن هرچیزی که در کلیپ بورد کات شده، می‌تونید اون رو چندین بار الصاق کنید.

تفاوت بریدن (cutting) و کپی کردن (copying)  چیست؟

وقتی که چیزی رو کات میکنید، درواقع چیزی رو که انتخاب شده برداشتید، و می‌تونید اون رو به هر مکان دیگری انتقال بدید. وقتی که چیزی رو کپی می‌کنید، چیزی رو که قصد کپی کردن اون رو دارید در مکان اولیه باقی گذاشته و در مکان دیگری یک کپی از اون ایجاد می‌کنید. به عبارتی، کپی کردن نسخه‌ دومی ایجاد می‌کند اما کات کردن نه!

۲. CUT مخفف Coordinated Universal Time (زمان هماهنگ شده جهانی) هست.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید