فصل هفتم | درس دوم: جستجوی ابتدایی

جستجوی ابتدایی

براي انجام يك جستجوي ساده در اينترنت،‌ابتدا بايد از طريق نرم‌افزار مرورگر وب به سايت يكي از موتورهاي جستجو وارد شويد.همان‌طور كه گفته شد اغلب مرورگرها قابليت جستجو توسط موتورهاي جستجوي شناخته شده مانند google و Bing را به صورت Built-in دارا مي‌باشد. به عنوان مثال در مرورگر Safari مي‌توانيد عبارت مورد جستجو را در فيلد جستجو تايپ كنيد. سپس با كليك روي فلش كوچک كنار ذره‌بين، مي‌توانيد موتور جستجوي مورد نظر خود را انتخاب كنيد.

به عنوان مثال مي‌توانيد از طريق گوگل به جستجوي آن بپردازيد. اما در اين مورد مي‌خواهيم به سايت گوگل برويم. آدرس سايت گوگل را در نوار آدرس تايپ نموده و كليد Enter را فشارد دهيد.
اصطلاح فني كه براي عمل جستجو مي‌باشد، Query به معناي جستجو مي‌باشد. اساساً با اجراي Query از موتور جستجو خواسته مي‌شود كه اطلاعات مربوط به عبارت يا كلمات مورد جستجو را به نمايش بگذارد. اكثر افراد به اين كار، گوگل كردن مي‌گويند.
به كار بردن كلمه‌ي گوگل به اين صورت نشان دهنده‌ي ميزان محبوبيت اين موتور جستجو مي‌باشد. براي جستجو بايد كلمه يا عبارت مورد جستجو را در فيلد جستجو تايپ نماييد. به عنوان مثال مي‌خواهيم اطلاعاتي درباره‌ي تعمير كردن هارد ديسك پيدا كنيم. بنابراين بايد در فيلد جستجو، عبارت Reparing hard drive را تايپ كنيم. پس از تايپ Reparing كمي صبر كنيد، همان‌طور كه مشاهده مي‌كنيد، قبل از به پايان رسيدن تايپ عبارت، گوگل مداوماً پيشنهاداتي را براي جستجو ارائه مي‌دهد.

گوگل با توجه به چيزي كه تايپ شده و نيز با در نظر گرفتن پرطرفدارترين كليد واژه‌هاي مورد جستجو، اين موارد را پيش‌بيني كرده است. تا اين‌جا هيچ‌كدام از نتايج مد نظر ما نمي‌باشد، بنابراين به تايپ كردن ادامه دهيد. پس از تايپ كلمه‌ي Hard مشاهده مي‌كنيد كه دومين پيش‌بيني گوگل hard drive مي‌باشد.

حال با استفاده از ماوس روي اين گزينه كليك كنيد و يا با استفاده از كليدهاي جهت‌نما آن را هايلايت نموده و سپس كليد Enter را فشار دهيد. پس از چند ثانيه نتايج جستجو به نمايش در مي‌آيد. همان‌گونه كه در زير فيلد جستجو ملاحظه مي‌كنيد براي اين عبارت حدود ۹۳۸۰۰۰۰۰ نتيجه يافت شده است. البته گوگل و ساير موتورهاي جستجو سعي مي‌كنند مرتبط‌ترين موارد را در ابتدا قرار دهند. مشاهده مي‌كنيد كه گوگل نه تنها صفحات وب، بلكه تعدادي ويدئو نيز در ارتباط با اين موضوع يافته است.

مي‌توانيد روي گزينه‌ي More در ستون سمت چپ كليك كنيد تا گزينه‌هاي ديگري نيز ظاهر شوند.

در صورتي كه براي مثال بر روي Videos كليك كنيد.

فايل‌هاي ويدئويي مرتبط با اين موضوع جستجو مي‌شوند.

در مورد Images نيز همين‌گونه است. با انتخاب اين گزينه،‌جستجو در ميان تصاوير صورت مي‌گيرد.

مجدداً روي Everything كليك كنيد.
يكي از نكات يك جستجوي موفق اين است كه بتوانيد كلماتي كه علاوه بر كلمات مورد جستجو در متن مي‌آيند را تصور كنيد. به عنوان مثال در صورتي كه در جستجوي راه‌حل يا توجيه مناسبي در باره‌ي يك مشكل خاص هارد ديسك هستيد، حدس بزنيد كه اين مشكل چگونه در قالب يك عبارت كوتاه بيان مي‌شود. البته اين عبارت بايد شامل مهم‌ترين و مرتبط‌ترين كلمات باشد. به عنوان مثال اگر هارد ديسك صداي تيك تيك يا كليك نويز مي‌دهد در فيلد جستجو عبارت Hard drive clicking را تايپ و كليد Enter را فشار دهيد. و يا هنگامي كه هارد درايو شناسايي نمي‌شود، عبارت hard drive wont mount را تايپ و جستجو نماييد. بايد از به كار بردن كلماتي كه جستجو را بيش از حد گسترده و يا بيش از حد محدود مي‌كنند پرهيز كنيد. به عنوان مثال از عبارت documentation of hard drive repair techniquesبه معني اسناد مربوط به تكنيك‌هاي تعمير هارد ديسك، استفاده نكنيد.
به جاي آن بايد از عبارت يا كلماتي استفاده كنيد كه احتمال كاربردشان در صفحه‌ي جستجو بيشتر باشد.مي‌توانيد از عباراتي مانند hard drive repair tips به معني نكات تعمير هارد ديسك، به جاي آن استفاده كنيد. در اكثر موارد عبارات اختصار،‌كليد يافتن نتايج مطلوب است.
بعضي افراد عبارت جستجو را درون كوتيشن قرار مي‌دهند. بهتر است از اين علامت تنها در مواردي استفاده كنيد، كه بخواهيد كلمات عبارت دقيقاً به همان ترتيب در صفحات يافت شده قرار گرفته باشند. به عنوان مثال عبارت repairing hard drive را بدون كوتيشن در فيلد جستجو تايپ كنيد. چنانچه دقت كنيد متوجه خواهيد شد كه در بسياري از نتايج، عبارت repairing hard drive به صورت يك عبارت منسجم و متصل ديده نمي‌شود.

در صورتي كه تمايل داريد كه در عمليات جستجو عبارت تايپ شده حاوي عبارت مذكور به صورت منسجم و به همين ترتيب باشند، بايد آن را در كوتيشن قرار دهيد. پس از فشردن كليد Enter مشاهده مي‌كنيد كه عبارات يافت شده دقيقاً از همان ترتيب مورد نظر پيروي مي‌كنند. در اين مورد تعداد نتياج يافت شده به ۴۰۴۰۰۰ كاهش يافته است. استفاده از كوتيشن براي رفع مشكلات كامپيوتر نيز مفيد است.

چنانچه در كامپيوتر، كادري محاوره‌اي ظاهر مي‌گردد كه از معناي آن آگاهي نداريد، محتواي آن كادر را با استفاده از علامت كوتيشن در گوگل جستجو كنيد. در اغلب موارد كساني را خواهيد يافت كه آن‌ها نيز با اين مشكل مواجه بوده‌اند. احتمالاً از اين طريق راه‌حلي براي آن مشكل پيدا مي‌كنيد.
در اين درس نكاتي درباره‌ي جستجوي ساده‌توسط موتورهاي جستجو را بررسي كرديم، پس از به نمايش درآمدن نتايج مي‌توانيد با كليك روي هر يك از لينك‌ها، به آن صفحه‌ي وب وارد شويد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید