فصل چهار | درس سوم: پرینت گرفتن

پرینت گرفتن

هنگامی که بخواهید سندی را چاپ کنید، چندین گزینه‌ی چاپ پیش رو خواهید داشت. بعضی از این گزینه‌ها ممکن است مخصوص به مدل چاپ‌گر مورد استفاده باشد. همچنین برخی از این گزینه‌ها، مربوط به برنامه‌ای است که با آن قصد چاپ کردن را دارید. گزینه‌های دیگر گزینه‌های استاندارد هستند و به چاپ‌گر و برنامه ارتباطی ندارند.
در این درس تعدادی از گزینه‌های رایج چاپ را بررسی خواهیم کرد. در حال حاضر یک سند Wordpad در حال اجراست. محتویات این سند اهمیتی ندارد و در این مورد تنها می‌خواهیم از آن برای نشان دادن مراحل چاپ استفاده کنیم.
در سربرگ File روی گزینه‌ی Print کلیک نمایید. در سایر برنامه‌ها باید از منوی File برای این کار استفاده نمایید.

با این کار، کادر محاوره‌ای Print باز می‌شود. در این قسمت تمام تنظیمات درباره‌ی چگونگی چاپ یک سند انجام می‌شود. ممکن است ظاهر این کادر در هر برنامه با برنامه‌های دیگر کمی متفاوت باشد. چیزی که در این‌جا مشاهده می‌کنید یک نمونه‌ی رایج است.

در بالای کادر، بخشی به نام Select Printer وجود دارد، در این قسمت باید چاپ‌گر مورد نظر را انتخاب نمایید. این قسمت می‌تواند به صورت یک منوی بازشو نیز باشد. اما در این مورد تنهابا یک لغزنده‌ می‌توانید آیتم‌های دیگر را مشاهده کنید.
پس از انتخاب چاپ‌گر، چنانچه تمایل به انجام تنظیماتی درباره‌ی چیزهایی مانند اندازه و جهت کاغذ و غیره دارید، روی دکمه‌ی Preferences کلیک نمایید. ممکن است در برنامه‌های دیگر این دکمه با نام Properties دیده شود.

با توجه به نوع چاپ‌گر، سربرگ‌های مختلفی در این پنجره ظاهر می‌گردد. به عنوان مثال در باره‌ی این چاپ‌گر، سربرگی به نام Paper/Quality وجود دارد. همان‌طور که گفته شد، ممکن است این سربرگ در تنظیمات پرینتر شما نام دیگری داشته باشد. در این سربرگ گزینه‌هایی مانند Source یا منبع و Type یا نوع کاغذ دیده می‌شود.
چنانچه چاپ‌گر حاوی انواع مختلف کاغذ باشد می توانید از این منو نوع آن :

و از این منوی بازشو، سایز دلخواه را برگزینید.

همچنین به عنوان مثال در سربرگ Finishing و در قسمت Orintation، می‌توانید تعیین کنید که سند در حالت Portrait یا Lanscape چاپ شود.

در سمت چپ یک منوی بازشو به نام Pages per sheet وجود دارد، در این منو می‌توانید با انتخاب گزینه‌های مختلف ترتیبی اتخاذ کنید که بیشتر از یک صفحه‌ی متن بر روی یک برگه کاغذ پرینت شود.

با این کار در مصرف کاغذ و جوهر صرفه‌جویی خواهد شد. در صورتی که می‌خواهید بدانید که ظاهر سند بعد از چاپ چگونه می‌شود، این پیش‌نمایش می‌تواند به شما کمک کند.

بهتر است زمانی را به بررسی تمامی گزینه‌ها و عملیات چاپ اختصاص دهید. اکنون دکمه‌ی Cancel را کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که همچنان کادر محاوره‌ای Print باز است.
بخش دیگری که دراین کادر دیده می‌شود Page range نام دارد. به صورت پیش‌فرض گزینه‌ی All انتخاب شده است که تمام صفحات را چاپ می‌کند.

گزینه‌ی Selection، بخش‌های انتخاب شده را چاپ می‌کند.
Current page، تنها صفحه‌ای را که در حال دیدن آن می‌باشید را چاپ خواهد کرد.
گزینه‌ی Pages صفحاتی را چاپ می‌کند که شماره‌ی آن‌ها در فیلد مقابل تایپ شده باشد. به عنوان مثال، با انتخاب این گزینه و تایپ ۲۵-۱۷، صفحات ۱۷ تا ۲۵ چاپ خواهد شد.
در قسمت راست و پایین کادر محاوره‌ای Print، گزینه‌ای با عنوان Number of copies دیده می‌شود. باکلیک بر روی این فلش‌های کوچک می‌توانید تعداد دفعات چاپ را تعیین نمایید. همچنین می‌توانید عدد مورد نظر را در این فیلد تایپ کنید. چنانچه سند شامل چندین صفحه باشد، با فعال بودن گزینه‌ی Collate، صفحات هر سری چاپ به ترتیب چاپ می‌شوند. اما اگر این گزینه غیر فعال باشد، ابتدا تمام صفحات شماره یک چاپ می‌شوند، سپس صفحات شماره‌ی دو و به همین ترتیب الی آخر. در صورتی که می‌خواهید ترتیب صفحات حفظ شود، بهتر است گزینه‌ی Collate فعال باشد.

پس از آن که تنظیمات دلخواه را انجام دادی می‌توانید روی دکمه‌ی Print کلیک کنید. چند لحظه بعد، چاپگر شروع به کار خواهدکرد.
در این بخش، گزینه‌های اصلی چاپ را که در اکثر کادرهای پرینت وجود دارند، مورد بررسی قرار دادیم. مجدداً تأکید می‌شود که با توجه به نوع برنامه ممکن است تفاوت‌هایی در این کادر مشاهده شود.
به عنوان مثال در منوی Start و در منوی بازشوی All Programs، روی مرورگر Safari کلیک کنید.

پس از باز کردن سایت مورد نظر، روی این منوی بازشو کلیک کنید. سپس گزینه‌ی Print را برگزینید.

همان‌طور که مشاهده می‌نمایید، این کادر محاوره‌ای کمی با کادر محاوره‌ای Wordpad تفاوت دارد.
برای انتخاب چاپگر،‌باید از یک منوی بازشو به نام Name استفاده کنیم.

همچینن به جای دکمه‌ی Preferences، دکمه‌ی Properties قرار گرفته است. با کلیک روی Properties دقیقاً همان کادری باز می‌شود که در Wordpad نیز آن را دیده بودید.
اگرچه ممکن است دکمه‌ها و کادرهای محاوره‌ای پرینت اندکی در برنامه‌ها متفاوت باشند، اما تفاوت آن‌قدر زیاد نخواهد بود که نتوانید از آن‌ها استفاده ننمایید.
توصیه می‌شود در برنامه‌های مختلفی که استفاده می‌کنید، زمانی را به مرور و بررسی گزینه‌های موجود در کادر محاوره‌ای Print اختصاص دهید. البته گزینه‌ها و منوهایی که در این درس بررسی شد، تقریباً در تمام برنامه‌هایی که عمل چاپ را انجام می‌دهند وجود دارند.

55 دیدگاه‌ها

 1. سلام.آیا پرینت کردن جزوه با کپی کردن جزوه فرق دارد؟لطفا فرق این دو رو بهم بفرستید.
  چرا قیمت در پرینت بیشتر است؟

  • پرینت توسط یک فایل متنی تحت یک سیستم عامل گرفته میشه که در اغلب موارد قبل از عمل پرینت قابلیت ویرایش داره اما کپی همانطور که از اسمش پیداست از صفحه مورد نظر عکس میگیره بعد عکس رو چاپ میکنه

  • دلیل تفاوت این دوتا خیلی چیزا میتونه باشه: یکیش اینه که دستگاه کپی هر چیزی که میدیش کمرنگ تر از کار اصلی تحویل آدم میده، هر چی کار اصلی کمرنگ تر، کار بعدی که تحویل میده اوضاعش بدتره. در صورتی که پرینت تک تک برگه ها به یک شکل و جوهر همسان تحویل میده. حتی اگه ۱۰۰تا پرینت از یک صفحه بخواین. بعد بستگی به دستگاه ها و جوهر هم داره که اونا بیشتر تخصصی و فنی هست…

 2. سلام خیلی مفید بود.آیا میتوان از کاغذ کاهی(قهوه ای رنگ) برای پرینت گرفتن استفاده کرد و آیا استفاده از این نوع کاغذ برای پرینتر ضرری دارد یا نه؟ممنون میشوم اگر زودتر جواب بدهید

 3. با سلام وقتی میخوام پرینت بگیرم بعضی وقتا چاپ نمیشه جمعش میکنم بعد که وصل میکنم برگه میزارم همون پرینت هایی که از قبل دستور دادم چاپ میشه چیکار کنم دستور قبلی لغو کنم

 4. با سلام ضمن تشکر از آموزش خوبتون می خواستم بپرسم چطور میشه از کارت اهدای خون که در خود سایت اهدای خون برای افراد صادر میشه در اندازه ی واقعی و با حفظ متن پس زمینش پرینت گرفت.با سپاس قبلیr707070a

 5. برخی مواقع با انتخاب گزینه پرینتر چابگر فعال نمی شود وهربار که برروی گزینه مورد نظر کلیک می شود دستور برای گرفتن یک برگ به حافظه پرینتر می رود وزمانی که شروع به گرفتن می کند تمام انچه به حافظه رفته پرینت گرفته می شود لطفاً در رابطه با چگونگی حذف ویا کنسل کردن برگه های اضافی توضیح دهید. یعنی ما نیاز به یک صفحه داریم لیکن از همان صفحه چندین برگ گرفته می شود.

 6. ممنونم توضیحات کامل بود اما اگر امکان پذیر هست لطفا طریقه پرینت گرفتن روی یک سربرگ از پیش تعیین شده اداری را هم بفرمایید. با تشکر.

 7. سلام و خسته نباشید.پرینتر سامسونگ ۲۱۶۵ هستش ری استارت کردم قبلا هم ویندوزم هم عوض کرده بودم و دوباره نصب کردم.الان وقتی میخوام پرینت بگیرم یه پیغامی میاد file name هشدار میده لطفا راهنماییم کنین که چه کاری انجام بدم.

 8. سلام 
  آقا منم همین مشکل و دارم که دوستان دارن 
  هنگام پرینت میزنه output file name 
  pirinter samsung SCX-3405 
  اگه کسی میدونه جواب بده 

 9. سلام
  . من یه فرم درست شده دارم که همیشه متن داخلشو تغییر میدم (واسه کارم)و پرینت میگیرم. وقتی پرینت میگیرم جدیداً یه کلمه یا چند تا شکل رو صفحه پرینت شده میاد . رو صفحم نیست ولی رو صفحه پرینت شده میاد. میتونین راهنماییم کنین.مرسی

 10. با سلام
  پی دی اف که پرینت میگیرم ، نوشته های روی watermark (پس زمینه زیر نوشته ها) را چاپ نمیکنه ، خواستم بدانم علت چیست ؟
  با تشکر

 11. با سلام
  – من یک پرینتر مدل اچ پی لیزر جت ۱۳۲۰ دارم . زمانی که می خواهم سند خود را به صورت دو رو پرینت کنم صفحه اول و دوم سند در یک رو و روی هم چاپ می شود ولی مابقی سند به صورت صحیح چاپ می شود. لطفا مرا راهنمایی فرمائید.

 12. من ميخواهم از فايل اكروبات ريدر .۷ پرينت بگيرم. در واقع چون فايل من مربوط به پايان نامه است و بايد اندازه صفحات تنظيم شده باشد با توجه به اينكه من با زيپرشين تايپ كرده ام. به من گفته شده كه ‘گزينه actual size فعال باشه. اما من نميدونم چه طور اين گزينه را ميشه فعال كرد.

 13. سلام 
  هر وقت می خواهم پرینت بگیرم یا نمی گیرد یا خیلی به انداره آن گیر می دهد یعنی 
  در ورد اندازه ها کادر برگه را که زیاد کنم  دیگر نمی گیرد و ارو می دهد که اندازه آن زیاد است.
  لطفاً کمک کنید؟!؟!؟!؟!؟!!؟!؟!؟؟!؟!؟

 14. با سلام، من هنگام پرینت گرفتن ( سیاه و سفید لیزری ) در کورل ۱۷ مشکل رنگ دارم یعنی با وجود اینکه تونر دستگاهم سالم و پر هست باز پرینت من کاملا مشکی چاپ نمی شود شنیدم در برنامه راه حلی وجود داره اگر اینطور هست لطفا مرا راهنمایی کنید. سپاسگزارم ( مدل پرینترم hp – p2055d میباشد. )

 15. سلام مدل پرینتر من hp laser jet profesional m1214nfh mfp است و ب این که جوهرش تازه پر کردم اما کلمات کمرنگ چا÷ میکند قبلا خوب بود ایا تنظیمی دارد برای پررنگ شدن کلماتم در هنگام چاپ

 16. با سلام ، من تنظیمات کادر دور صفحه را تنظیم کردم و در پیش نمایش چاپ درست نشان می دهد اما در چاپ کردن قسمت سمت راست و پایین صفحه چاپ نمی شود اگه راهنمایی خوب بفر مایید ممنون می شوم با تشکر.

 17. درود و احترام
  ممکنه راهنمایی کنید که چطور میشه با پرینتر خانگی یک کتاب جیبی چاپ کرد؟
  ممکنه جوابتون رو به آدرس ایمیلم بفرستید؟
  ممنونم

  • سلام
   شما ابتدا باید قطع کاغذتون رو انتخاب کنید، مرحله دوم باید صفحه‌بندی شما در ورد در همین قطع انتخابی باشد، سپس با استفاده از گزینه‌های print odd pages و print even pages بصورت پشت و رو کار چاپ رو انجام بدید

 18. سلام من پرینترم hp laserjet 1010 هستش وقتی میرم ر. درایور پج هیچ مشکلی نداره وتیک خورده ولی هر چی می زنم پرینت نمی کنه و تو صف پرینت ها هم هیچ کدوم مشکل دار نیستند که مانع پیج های دیگم بشن .لطفا راهنماییم کنید.
  یا اینجا یا تو ایمیلم

 19. خوب بود ممنون . ولی در مورد بزرگ کردن متن اسکن شده مثل متن قرآن و پربنت گرفتن اون چیکار باید کرد ؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام متوجه سوالتون نشدم
   اگر یک برگه پرینت گرفته شده رو میخواید وارد سیستم کنید باید از اسکنر استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید