۳۱ تیر، ۱۴۰۳
Image default
خانه » فصل پانزدهم | درس دوم: رنگ‌آمیزی

فصل پانزدهم | درس دوم: رنگ‌آمیزی

رنگ‌آمیزی

یکی از مواردی که در هنگام نقاشی یا Painting با آن برخورد خواهید کرد کار با دستور Fill می‌باشد. به این منظور می‌توانید کل یک لایه و یا محدوده‌ی انتخاب شده را رنگ‌آمیزی کنید. هم‌چنین این دستور را می‌توانید برای ناحیه‌ی خاصی از Maskو با استفاده از یکی از رنگ‌های سفید، سیاه و یا خاکستری استفاده کنید. منظور از Mask، Layer Mask، Mask در یک لایه‌ی Adjustment، و یا حتی Mask در یکSmart Filter می‌باشد. در این جا قصد داریم یکی از بادکنک‌های موجود را انتخاب کرده و رنگ آن را تغییر دهیم. ابتدا ابزار Quick Selection را انتخاب کرده و با کلیک و درگ بر روی بادکنک سبز رنگ آن را انتخاب نمایید.

برای تغییر نگ بادکنک از منوی Edit گزینه‌ی Fill را برگزینید.

در کادر محاوره‌ای Fill در صورتی که در قسمت Use، گزینه‌ی Foreground Color فعال باشد، از رنگ مربوط به Foreground‌ استفاده خواهد شد. از طریق این منوی بازشو می‌توانید گزینه‌های دیگری مانند Background Color، Black و White را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه‌ی Color نیز می‌توانید رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. با کاربرد گزینه‌ی Content-Aware نیز در بخش‌های گذشته آشنا شدید. در این مثال گزینه‌ی Foreground Color را انتخاب نموده و بر روی Ok کلیک کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید رنگ Foreground جایگزین رنگ قبلی می‌شود.

برای استفاده از رنگ Foreground می‌توانید از کلید میانبر نیز استفاده کنید. به این منظور ابتدا کلیدهای Ctrl و D را فشار دهید تا این بادکنک از حالت انتخاب خارج شود. سپس با استفاده از ابزار Quick Selection بادکنک بنفش را انتخاب کنید. نواحی انتخاب شده‌ی اضافی را می‌توانید با فشرده نگه داشتن کلید Alt‌ و کلیک و درگ حذف نمایید.

ابتدا کلید X را برای جایگزینی رنگ‌های پس‌زمینه و پیش‌زمینه بفشارید. سپس کلیدهای Alt و Backspace را فشار دهید. ملاحظه می‌کنید که رنگ Foreground جایگزین رنگ بنفش می‌شود.

کلیدهای Ctrl و D را فشار دهید تا بادکنک از حالت انتخاب خارج شود. در صورتی که از Solid Color استفاده نمایید ظاهر کار به این شکل در خواهد آمد. در مواقعی که قصد داشته باشید رنگ تصویری که در زیر قرار دارد نیز تا حدودی نمایان باشد باید از روش دیگری استفاده نمایید. به این منظور ابتدا بادکنک زرد را انتخاب کرده و کلیدهای Shift و F5 را بفشارید. حال از منوی بازشوی Use گزینه‌ی Color را انتخاب کنید.

در کادر باز شده پس از انتخاب رنگ مورد نظر بر روی دکمه‌ی Ok کلیک کنید. سپس از منوی بازشوی Mode، در بخش Blending گزینه‌ی color را برگزینید. همان‌طور که در بخش‌های گذشته آموختید، Blending Mode در پنل Layers باعث ترکیب رنگ لایه‌ها می‌شود. در هنگام استفاده از Brush نیز در نوار Options این حالت موجود می‌باشد. در این‌جا نیز حالت دیگری از Blending Mode برای Fill Color در دسترس می‌باشد. بر روی دکمه‌ی Ok کلیک نمایید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید رنگ انتخاب شده با رنگ موجود ترکیب شده و هم‌چنین سایه‌های موجود بر روی بادکنک نیز قابل مشاهده می‌باشد.

 

 

دست اندرکاران: آتنا میرزایی، فرهاد رمضانی

مطالب مرتبط

Leave a Comment