5.7 C
تهران
۱۲ اسفند، ۱۴۰۲
Image default
خانه » فصل هجدهم | درس دوم: Blend Modeهای مهم

فصل هجدهم | درس دوم: Blend Modeهای مهم

Blend Modeهای مهم

در این بخش با سه مورد از Blend Mode ها که در اغلب موارد کاربرد دارند آشنا خواهید شد. این سه مورد که به اختصار به آن‌ها SMO گفته می‌‌شود Screen، Multiply و Overlay می‌باشند. اگر به پنل Layers توجه کنید مشاهده می‌کنید که Blend Mode روی حالت Normal قرار دارد.

Normal روش ترکیب پیش‌فرض لایه‌ها می‌باشد. در صورتی که این منو را باز کنید، لیستی از Blend Mode های مختلف را مشاهده خواهید کرد.

لازم به ذکر است Blend Mode ها در CS4 و CS5 تغییری نکرده‌اند و در هر دو کاربرد یکسانی دارند. روش ترکیب Screen با صرف‌نظر کردن از پیکسل‌های مشکی تصویر را روشن‌تر می‌کند. این کار، مانند قرار دادن دو پروژکتور در یک صفحه می‌باشد. بنابراین آن‌چه در کانون دید است روشن‌تر، و هر‌چه در سایه قرار دارد تاریک‌تر می‌شود. Multiply برخلاف Screen عمل می‌کند. یعنی به جای صرف‌نظر کردن از پیکسل‌های سیاه، این این کار را در مورد پیکسل‌های سفید انجام می‌دهد و باعث تاریک‌تر شدن تصویر می‌شود. مانند قرار دادن دو اسلاید تیره‌ی عکاسی، بر روی یکدیگر. Blend Mode سوم یعنی Overlay، ترکیبی از Screen و Multiply می‌باشد. در این روش به جای صرف‌نظر کردن از پیکسل‌های سفید و سیاه، از رنگ خاکستری صرف‌نظر می‌شود. این کار، باعث افزایش Contrast تصاویر می‌شود. این کار مانند رنگ‌آمیزی با نور می‌باشد. حال که با مفهوم این سه آیتم آشنا شدید بهتر است کاربرد آن‌ها را در عمل نیز مشاهده کنید. در پنل Layers لایه‌ای به نام Squares وجود دارد. این لایه را غیرفعال و سپس فعال نمایید، تا تصویر مربوط به این لایه را مشاهده نمایید.

در این تصویر سه مربع سیاه، خاکستری و سفید وجود دارد. آن‌ها در یک پس‌زمینه‌ی آبی رنگ قرار گرفته‌اند.

لایه‌ی Background نیز یک لایه‌ی مجزا می‌باشد. حال می‌خواهیم روش ترکیب یا Blend Mode لایه‌ی Squares را به Screen تغییر دهیم. بدین منظور پس از انتخاب این لایه از منوی Blend Mode، Screen را انتخاب نمایید.

با انجام این کار مربع سیاه رنگ از صفحه حذف خواهد شد. زیرا روش Screen از پیکسل‌های سیاه صرف‌نظر کرده و آن‌ها را Transparent خواهد کرد.

روش کار Blend Mode از بالا به پایین است. ابتدا پیکسل‌های بالا را در لایه بررسی می‌کند و آن‌ها را با پیکسل‌های زیرین آن مقایسه می‌کند. در صورتی که پیکسل‌های زیرین دارای مقداری از آن پیکسل‌ها باشند، آن‌ها نیز تغییر خواهند کرد. اکنون پیکسل‌های سیاه در لایه‌ی بالایی قرار دارند و از هر چیزی پایین‌تر از آن تیره‌تراند. به این منظور ابتدا مربع مشکی رنگ حذف شده است. اما در مربع سفید رنگ هیچ اتفاقی رخ نداده است. زیرا مربع سفید روشن است و روشن‌تر از آن وجود ندارد. به همین دلیل تغییری در مربع سفید رخ نداده است. اما تغییراتی در مربع خاکستری ایجاد شده و باعث روشن‌تر شدن آن گشته است. حال Blend Mode را روی Multiply قرار دهید.

همان‌طور که ذکر شد Multiply برخلاف Screen عمل می‌کند. در این حالت مربع سفید از تصویر حذف شده است. زیر Multiply از پیکسل‌های سفید صرف‌نظر می‌کند و باعث تیره‌تر شدن تصاویر می‌شود.

مربع سیاه تغییری نکرده زیرا سیاه است. اما مربع خاکستری رنگ تیره‌تر شده است. اکنون روش ترکیب سوم، یعنی Overlay را انتخاب نمایید. همان‌طور که گفته شد Overlay ترکیبی از Screen و Multiply است و از رنگ خاکستری صرف‌نظر می‌کند که باعث افزایش Contrast تصویر می‌شود.

با انتخاب Overlay مربع خاکستری رنگ حذف می‌شود. مربع سفید تغییری نمی‌کند زیرا رنگ آن سفید است و در بالا قرار می‌گیرد. اما نقاط مربع سیاه تغییر کرده‌اند. این مربع‌ها مخصوصا به نحوی انتخاب شده‌ که با روش کار هر یک از حالت‌ها آشنا شوید. در دنیای واقعی، همواره رنگ‌ها به این شکل نمی‌باشند. اگر لیست Blend Mode ها را باز کنید متوجه خواهید شد که آن‌ها به طور تصادفی لیست نشده‌اند بلکه بر اساس گروه‌های مختلف سازمان‌دهی شده‌اند. دلیل انتخاب سه آیتم Screen، Multiply و Overlay این است که هر یک از این سه مربوط به یکی از گروه‌های موجود می‌باشد. در بالای لیست گروه Blend Mode های تاریک‌کننده یا Darken، در زیر آن، گروه روشن‌کننده یا Lighten و در پایین آن‌ها گروه Contrast وجود دارد. آشنایی داشتن با یکی از آیتم‌های هر یک از گروه‌ها باعث می‌شود، که کارکرد اصلی سایر موارد در آن گروه را بدانید و آیتم مورد نظر را از آن گروه انتخاب کنید. آیتم‌های گروه Darken از پیکسل‌های سفید صرف‌نظر کرده و باعث تیره‌تر شدن تصاویر می‌شود. در گروه Lighten از رنگ سیاه صرف‌نظر می‌شود و تصاویر روشن‌تر دیده می‌شود. در گروه Contrast نیز Contrast افزایش می‌یابد و از پیکسل‌های خاکستری صرف‌نظر می‌شود.

با یادگیری آیتم های Screen، Multiply و Overlay بیش‌تر آیتم‌های Blend Mode برایتان آشنا خواهد بود. این سه مورد، بیش‌ترین استفاده را در بین آیتم‌ها دارند و بهتر است کاربرد این سه آیتم را به خوبی فرا بگیرید تا کار کردن با سایر آیتم‌ها برایتان آسان‌تر شود.

دست اندرکاران: آتنا میرزایی، فرهاد رمضانی

مطالب مرتبط

1 comment

بهروز 18 اکتبر، 2014 at 11:21 ب.ظ

عالیییییییییییییی بود
خداییش اینهمه گشتم به این قشنگی نتونستم در مورد blend mode ها چیزی پیدا کنم و از همه مهتر بفهمم واقعا
ممنووووووووووون

Reply

Leave a Comment